Eivina Staniulytė

2022.09.15

Amston | Kokie kandidato klausimai gali lemti jo sėkmę atrankose?

Darbo pokalbio metu svarbu ne tik papasakoti apie save, bet ir užduoti klausimus darbdaviams. Tai ne tik leidžia daugiau sužinoti apie kompaniją ir aiškiau įvertinti poziciją, bet ir suprasti, ar tinkamai pristatėte save, ar potencialiam darbdaviui neliko neaiškumų. Tokiu būdu klausimai gali reikšmingai padidinti jūsų šansus siekiant svajonių pozicijos. Bet kokius klausimus užduoti, kad atsakymai turėtų daugiausiai naudos?

 

1. Išsiaiškinkite viską apie dominančią poziciją

Siekdami konkrečios pozicijos nesikliaukite tik skelbime pateikta informacija ar įprastai tokioms pozicijoms būdingomis ypatybėmis. Klauskite, kokias atsakomybes ji apima šioje kompanijoje, kaip įsipina į bendrą organizacijos struktūrą, kokie tikslai jai keliami, kaip ir kada vyksta rezultatų vertinimai.

Realią situaciją įsivaizduoti lengviau padės, jei darbdavio paprašysite papasakoti, kaip atrodytų Jūsų tipinė darbo diena, kokie konkretūs darbai lauktų pirmuosius pusę darbo metų. Nebijokite pasidomėti ir galimais iššūkiais ar laukiančiais sunkumais, nes taip pamatysite visapusiškesnį pozicijos paveikslą.

 

2. Supraskite kompanijos viziją

Keisdami darbovietę dažniausiai tikimės joje dirbti ne vienerius metus. Todėl svarbu įvertinti ne tik dabartinius įmonės poreikius, bet ir platesnę viziją – planus, pagrindinius strateginius tikslus, numatomus pokyčius. Visa tai padės suprasti, ko ilgoje perspektyvoje gali tikėtis kompanija ir kokios perspektyvos laukia Jūsų.

Klauskite, ar įmonė ateityje žada plėstis, gal ruošiasi rinkai pristatyti naujus produktus ar teikti naujas paslaugas, galbūt atidaryti naujus padalinius lokalioje ar užsienio rinkoje.

Domėdamiesi kompanija stenkitės vengti techninių klausimų, į kuriuos atsakymus lengvai galite rasti įmonės svetainėje ar kituose šaltiniuose. Pavyzdžiui, kiek žmonių dirba įmonėje ar kiek laiko ši  veikia. Taip pat – apie įmonės teikiamas paslaugas, klientus ar parduodamus produktus. Teiraudamiesi šių aspektų  galite sudaryti įspūdį, jog nesiruošėte darbo pokalbiui arba įmonė jus nelabai domina.

 

3. Pažinkite būsimą komandą

Įmonėje dirbsite ne vakuume, o konkrečioje komandoje, todėl jau pokalbio metu prasminga stengtis kuo daugiau sužinoti ir apie ją.

Pasidomėkite komandos dydžiu ir jos narių atsakomybėmis, tiesioginiu vadovu. Pasiteiraukite, su kuo iš komandos narių tektų dirbti daugiausiai ir su kokiais kitais skyriais galite tikėtis bendrų projektų. Būsimus kolegas ir komandos nuotaikas padės suprasti klausimas apie didžiausius iššūkius, su kuriais ji susidūrė per praėjusius metus ar pusmetį, arba didžiausius jų įgyvendintus projektus.

Nepamirškite paklausti ir apie kultūrinę komandos pusę – kaip įprasta tarpusavyje bendrauti, kas nepriimtina ar pirmosiomis dienomis gali kristi į akis. Visa tai nereiškia, kad pradėję dirbti turėsite pasikeisti kaip asmenybė, bet padės objektyviau vertinti kasdienes situacijas ir greičiau įsilieti į kolektyvą.

 

4. Domėkitės kompanijos kultūra

Pažinkite ne tik komandos, bet ir visos kompanijos kultūrą. Ji ne ką mažiau nei finansiniai ar verslo aspektai lemia pasitenkinimą darbu ir motyvaciją.

Verta pasidomėti, kokiomis vertybėmis ir pamatiniais veiklos principais remiasi kompanija ar turi socialinės atsakomybės strategiją (angl. corporate social responsibility, CSR), o gal vadovaujasi Aplinkos apsaugos, socialinės atsakomybės ir gerosios valdysenos (angl. environmental, social and governance responsibility, ESG) praktikomis. Taip pat – kaip kultūra propaguojama kasdienybėje: ar įmonė turi tradicinius renginius, kurie vyksta kasmet, ar turi savanorystės veiklas, o gal skatina aktyvų gyvenimo būdą.

Darbo pokalbio metu nebijokite ir pačių susitikimo organizatorių paklausti, kas jiems asmeniškai įmonėje patinka labiausiai, o kokius aspektus galbūt norėtų pakeisti, kad darbovietė džiugintų dar labiau.

 

5. Išsiaiškinkite tolimesnius žingsnius

Jei iki šiol nebuvote informuotas, aktyviai pasidomėkite, kaip atrankos procesas atrodys po pokalbio. Klauskite, kada galite tikėtis atsakymo dėl patekimo į kitą etapą, ar per tą laiką dar galite padaryti ką nors naudingo.

Pasidomėkite, kokie etapai sėkmės atveju laukia toliau ir kaip šie išsidėsto laike, kada kompanija tikėtųsi, jog prisijungs naujas žmogus. Jei jums svarbu susipažinti su potencialias kolegomis ar vadovu, nebijokite paklausti, ar jie dalyvaus kuriame nors atrankos etape.

Tokie klausimai ne tik įneš aiškumo į atranką ir leis geriau planuoti savo laiką bei lūkesčius, bet kartu darbdaviui parodys Jūsų susidomėjimą, iniciatyvumą ir atsakingumą.

 

Domina darbo galimybės? Amston įdarbinimo partneriai dalinasi rinkos pasiūlymais čia.

Join idialogue!

Share Facebook

Eivina Staniulytė

For improvement
Neringa Sendriūtė Practical advice
The mindset of a stress expert. How do you find the calmness in the storm?
In order for him to be able to help others cope with their emotional challenges, he had to win his own internal fights. Today, Simonas Niedvaras carries not only the title of idialogue mentor, but also the role of a stress instructor, and Simonas's new book "The mindset of a stress expert" encouraged us to delve deeper into the topic of stress understanding and stress processing. In this article, Simonas shares his personal encounters with stress and practical insights on how to allow yourself to feel and act when feeling. In other words, how do you find the calmness in the storm?
Skaityti toliau
neringa Courses
Tarptautinės organizacijos tarptautinė mentorystės programa: ko Baltijos šalių vadovai gali pasimokyti vieni iš kitų
„Luminor“ banko Mokymų partnerė Danguolė Maslienė akcentuoja, kad sklandus vadovų bendradarbiavimas, komandiškumas ir lyderystės principų puoselėjimas yra svarbus ne tik dėl jų sklandaus ir sėkmingo darbo bei profesinio augimo, tačiau ir dėl sektino pavyzdžio formavimo darbuotojams. Jeigu mokosi ir auga vadovai, darbuotojai taip pat yra motyvuoti tobulėti.
Skaityti toliau
neringa Success story
Gerovės mentoriai: kaip jie prisideda prie darbuotojų ir organizacijos klestėjimo?
Pasak Agnės Gorpiničienės, kai kalbame apie darbuotojo emocinę sveikatą, svarbu suprasti, kad į darbą ateina ne funkcija, o žmogus. „Ar įmanoma pasamdyti tik vieną asmenybės dalį – jo žinias, bet ne visa kita, kas jį sudaro? Manau, kad ne. Ir jei mes renkamės pamatyti visą žmogų ir jį stiprinti, palaikyti, gauname kur kas didesnę vertę“, – įsitikinusi A. Gorpiničienė.
Skaityti toliau

Do you have a Mentor already?

With his or her help you will not only go faster, but more.
Hurry up and choose one!