7 klausimai, kurie padeda pažinti kandidatą pokalbio metu

Atrankose per palyginti trumpą laiką darbdaviai turi įvykdyti sudėtingą užduotį – iš esmės pažinti kandidatą ir įsitikinti, ar jam ir kompanijai pakeliui. Ypač svarbu užduoti tikslingus klausimus, tad štai, septynios idėjos, ko atrankose naudinga klausti kandidatų, ir į kokius klausimus kandidatai turi gebėti atsakyti – dalinasi Aistė Gailiūnė – „Amston“ atrankų komandos vadovė.


1. Papasakokite apie paskutinį projektą, su kuriuo dirbote

 

Tokie ir panašūs klausimai padeda objektyviai įvertinti, kokios iš tiesų yra kandidato kompetencijos ir kiek patyręs jis yra realybėje. Antraip, abstraktūs teiginiai kaip „moku valdyti biudžetą“ ar „turiu lyderystės įgūdžių“ nesuteikia reikalingos informacijos, nes gali būti suvokiami skirtingai. Todėl padeda konkretumas – pavyzdžiui, „kokio dydžio biudžetus teko valdyti“ ar „kelių žmonių komandai vadovauti?”.

 

Kartu atsakymas atskleis, kiek specialistas atsakingai žiūri į savo pareigas ir atsakomybes, koks buvo jo indėlis, kaip atrodė darbo diena, kaip sekėsi bendradarbiauti su kitais komandos nariais.

 

2. Kokie tikslai Jums buvo keliami praėjusiose darbovietėse ir kaip sekėsi jų siekti?

 

Pokalbis apie tikslus leis įvertinti, kiek stipriai į rezultatą yra orientuotas kandidatas ir kokius įrankius naudoja jiems pasiekti.  Tai naudinga ne tik iš profesinės perspektyvos, bet ir vertinant kandidato atitiktį organizacijos kultūrai.

 

Be to, toks klausimas padeda atskleisti žmonių gebėjimą reflektuoti ir įvertinti nuveiktus darbus, panagrinėti reakcijas kalbant apie mažiau sėkmingus projektus ar nepasiektus tikslus.

 

3. Kodėl mėgstate savo darbą, kuo labiausiai didžiuojatės jį dirbdamas?

 

Tokie ir panašūs klausimai naudingi dėl dviejų priežasčių. Viena vertus padeda pažinti žmogų motyvuojančius aspektus, bet kartu – atskleisti vertybes ir tai, kas jam svarbu darbo aplinkoje. Tokiu būdu galėsite įvertinti ir kandidato atitikimą įmonės organizacinei kultūrai.

 

4. Kaip pasielgtumėte situacijoje X?

 

Situaciniai klausimai, kai prašoma spontaniškai sureaguoti į čia ir dabar pasiūlytą nutikimą, leidžia išbandyti darbuotojo reakciją ir atskleisti kompetencijas. Mat viena yra pasakoti apie jau nutikusias ir išanalizuotas situacijas, ir visai kas kita – pabandyti rasti sprendimus čia ir dabar.

 

Kalbėdami pasistenkite daugiausiai dėmesio skirti ne abstrakčioms idėjoms, bet preliminariam veiksmų planui ir taktikoms, padiskutuokite apie numatomą rezultatą – ko kandidatas tikėtusi situacijoje X, ką labiausiai vertintų, ką laikytų sėkme.

 

Svarbu pateikti realias situacijas – nutikusias arba galinčias nutikti darbe. Taip įvertinsite kandidato gebėjimą priimti sprendimus konkrečioje pozicijoje.

 

5. Kaip gilinate savo profesines žinias?

 

Darbdavio įvaizdžio ekspertai sutaria, kad kompanijoms vis svarbesnis bus darbuotojų gebėjimas mokytis. Todėl jau darbo pokalbio metu prasminga pasiteirauti, kaip kandidatas vertina saviugdos naudą.

 

Labai svarbu diskutuoti ir apie tai, ką kandidatas mokymosi srityje jau daro – kiek laiko tam skiria savanoriškai, ar mokymosi galimybės naudojosi praėjusiose darbovietėse, ko tikėtųsi iš naujojo darbdavio.

 

6. Kurias užduotis atlikdamas jaučiatės stipriausiai, o kur norėtumėte patobulėti?

 

Toks klausimas leis kandidatui įvertinti save, o Jums – pamatyti, koks savikritiškas ar pasitikintis savimi yra specialistas. Labai svarbu suteikti galimybę pasidalinti tiek neigiamomis, tiek teigiamomis savybėmis, mat apie pastarąsias dažniausiai kalbėti kandidatams gerokai sunkiau.

 

Kandidato atsakymas leis mintyse susidėlioti pirmuosius tobulėjimo žingsnius arba priešingai – kuo naujasis darbuotojas galėtų būti vertingas jau dirbantiems kolegoms ir kokiomis žiniomis pasidalinti.

 

7. Kokiomis savo asmeninėmis savybėmis didžiuojatės ir kodėl?

 

Šis klausimas leis detaliau panagrinėti kandidato minkštuosius įgūdžius ir asmeninius prioritetus. Leisdami pačiam paminėti ryškiausias savybes, galėsite stebėti, kurios minimos pirmiausia ir jam atrodo svarbiausios.

 

Tai padės atpažinti kandidato asmenybės tipą ir įvertinti, kaip jis įsilies į kolektyvą – ar vadovausis panašiais darbo principais, ar vertins panašius pasiekimus, o gal kaip tik į komandą įneš naujų reikalingų savybių.

 

Visi šie 7 klausimai gali skirtis priklausomai nuo pozicijos, į kurią kandidatuojama. Bet svarbiausia vengti pernelyg asmeniškų klausimų vardan smalsumo ir orientuotis į tai, kas reikalinga konkrečiai pozicijai, bei kurti saugią, priimančią ir padedančią atsiskleisti atmosferą.

 

Ieškai naujų darbo galimybių? Mūsų partneriai Amston turi ką pasiūlyti čia.

Prisijunk prie idialogue!

Dalintis Facebook

Amston

Daugiau karjeros idėjų

Ar jau turi Mentorių?

Su jo pagalba kelią link sėkmės nueisi ne tik greičiau, bet ir produktyviau.
Skubėk rinktis!