Jūratė Jurginytė

2020.04.20

10 būdų, kaip atsikratyti noro kontroliuoti ir poreikio valdyti

Greičio pedalas ir aukščiausia pavara suteikia laisvės pojūtį! Leki, skrieja vaizdai, auga vidinis galios jausmas, vis dažniau žvelgi pro langą eksponuodamas augančią šypseną atbuliniame veidrodėlyje tolstantiems plento pakeleiviams. Jausmas iš adrenalino, kad esi įtakingas ir gali kontroliuoti ne tik automobilį, nepaisydamas rizikos ir pavojaus. Geras jausmas. O tas jausmas, kai pažįsti savo draugus, artimuosius taip gerai, kad tik tavo pasiūlyta laisvalaikio programa ir atostogų retritas būna sutikta plojimais ir visi “bendru sutarimu” vykstate į Tavo svajonių salą, kur plaukioja “tas” laivas ir galima pamatyti “geriausius” povandeninius gyvūnus.

Dažnai kelias, kuriuo mes taip trokštame eiti, nėra pats vertingiausias ar rezultatyviausias. Paleidus kontrolę, į gyvenimą dažniausiai atkeliauja daugiau džiaugsmo, laisvės, taikos, ryšio ir palaikymo.

Daugelis iš mūsų “įsikimba” į dalykus, žmones, veiklas, daiktus savo gyvenime. Visa tai tampa gyvenimo esmė, turtas ir prasmė. Jei šių dalykų netektume - netikėtai susvyruotų žemė po kojomis arba gyvenimas pradėtų byrėti kaip kortų namelis.

Mes prisirišame prie rezultatų, reikalaujame, kad viskas vyktų taip, kaip mes norime, ir bandome “vadovauti paradui”. Bijome paleisti, bijome, kad bus kitaip negu norime, bijome, kad gali tekti nusivilti arba būti įskaudintiems. Bijome.

 

“The reality is that things go much more smoothly

when we allow them to happen instead of making them happen”

 

Realybė yra tokia, kad kai leidžiame įvykiams vykti, dalykai vyksta daug sklandžiau negu, kai stengiamės “pakreipti” juos tekėti norima vaga.

Kai sugebame patikėti, kad mums viskas gerai, nepaisant aplinkybių, mes atsiveriame save galimybėms. Tai yra galimybės, kurių nebuvo, kai prisirišame prie to, kas, mūsų manymu, buvo „teisingas“ kelias. Dažnai kelias, kuriuo mes taip trokštame eiti, nėra pats vertingiausias ar rezultatyviausias.

Pasidalinsiu 10 būdų, kaip paleisti kontrolę ir įvaldyti paleidimo/pavedimo meną.

 

  1. Išjunkite televizorių, įjunkite vaizduotę

Pastebėję save kontroliuojančioje mąstysenoje, įsivaizduokite bandymą užkopti į stačiausią ten esantį kalną. Pagalvokite apie energijos, laiko ir talpos kiekį galvoje,kurį sunaudosite bandandydamas lipti į šį kalną. Tai yra kontrolė. Pasinaudokite laisve, priimkite ją paleisdami kontrolę (letting go), kad iš tikrųjų nereikia lipti į šį kalną.

 

  1. Karantinuokite baimes sąraše

Kontrolė kyla iš baimės. Mes stengiamės kontroliuoti dalykus, nes bijome to, kas gali nutikti, jei to nepadarysime. Atminkite, kad baimė yra aliuzija. Baimė bando mus suklaidinti. Atvirumas su savimi padeda labiausiai: “Ko iš tikrųjų bijau?”. Užsirašykite.

 

  1. Užsirašykite, ką jums reiškia buvimas

Buvimas nugali viską. Buvimas čia ir dabar padeda priimti dėkingumą už tai, kas vyksta, koks esu, ką jaučiu, kuo esu aprūpintas. Dėkojant, atsiranda laimės pojūtis, kuris augina pasitikėjimą  ir tikėjimą, kad jumis bus pasirūpinta. Tai nugali baimes.

 

  1. “Įžeminkite save”

Kuo daugiau gyvename mintyse apie ateitį, kurdami sprendimus, įvykius, rezultatus, tuo labiau kontrolė įsisiautėja mūsų mąstysenoje. Pradedame prisirišti prie lūkesčių ir tampa vis sunkiau susitvardyti dėl nusivylimų, kad dalykai nevyksta “pagal jūsų scenarijų”. Taigi susikoncentruokite į savęs įžeminimą. Sugrįžti į dabartį, pabūti šioje akimirkoje, patirti, pastebėti, pajausti, pasidžiaugti. Pasijusti realybės, kuri vyksta aplinkui dalimi. Gal tai reiškia pasivaikščiojimą gamtoje, skambutį sutuoktinei ar pasimėgavimą pauze.

 

  1. Pasitikėjimas iš tikėjimo, savivertės

Pasitikėjimas reiškia tikėjimą. O tikėjimas reiškia, kad gerbiate save, esate orus ir vertingas Dievo kūrinys. Iš čia atsiranda jūsų savivertė, nepriklausoma nuo to, ką apie jus mano ar sako kiti, ir jūs galite atsisakyti poreikio kontroliuoti.

 

  1. Padrąsinimo manifestas

Tai galingas įrankis, kuris suteikia jums drąsos, įkvepia, nes šie žodžiai, mintys, citatos ar net Biblijos pažadai jums kalba įgalindami jėgą, padeda apsiginkluoti išbandymams, gyvenimo kovoms ir atlaikyti priešų strėles. Susikurkite savo vienlapį, manifestą su jus drąsinančiomis mintimis, tai, kas jums veikia, pavyzdžiui:

“Tikiu, kad viskas išsispręs, kaip yra geriausia”.

“Su išbandymais ateina ir jų sprendimai”.

“Dievas neduoda išbandymų virš mano jėgų”.

“Aš gerbiu ir myliu save. Priimu save su visomis emocijomis, jausmais ir būsenomis”.

“Nereikia kontroliuoti, padariau, ką galėjau geriausia, o rezultatai - ne mano galioje”.

“Esu dėkingas už galimybes, kurios man suteiktos gyvenime iki šiol”.

 

  1. Veikla, ugdanti pasitikėjimą savimi

Atlikdami ugdančius pasitikėjimą savimi veiksmus, galime lengviau įveikti poreikį kontroliuoti. Taigi sutelkdami dėmesį į šių veiksmų atlikimą, pastebėsime palengvėjimo, laisvės, erdvės, galimybių pojūtį. Gal tai reiškia namų valymą, dalykus, kuriuos seniai reikia sutvarkyti, sutikimą su mylimuoju ar jausmų dienoraščio pradžią?

 

  1. Nesate vienišai pasodintas medis, ieškokite bendraminčių

Mūsų paskirtis žemėje nėra “vienišo medžio” vaidmuo. Kuo labiau jaučiamės tarsi pakliuvę į vakuumą, tuo labiau perima poreikis kontroliuoti. Taigi susisiekite su žmogumi, kurį vertinate ir kuriuo pasitikite, ir kalbėkite apie tai, kaip jaučiatės.

 

  1. Apgyvendinkite širdyje jausmą, kad nesate vienas

Tai siejasi su pagalbos prašymu. Jūs nesate vienas. Priimkite tiesą, kad sėdėjimas ir mąstymas: “ech, man niekas nepadeda, kai man sunku, esu vienišas…” nėra tikrovė. Esate mylimas, reikalingas ir jūsų aplinkoje yra žmonės, kurie jumis rūpinasi, o jūs jais. Pritaikykite tai nelaukdami kol jums paskambins, paskambinkite pirmas ir paprašykite pagalbos, patarimo.

 

  1. Sudarykite laisvės sąrašą

Laisvė reiškia paleidimą, pavedimą pasitikint, su ramybe. Tai reiškia, kad esate taikoje su savimi ir pasitikite. Ką jums reiškia laisvė? Užsirašykite sąrašą apie tai, kas jums yra laisvė ir atsiminkite, kad kontrolė šį sąrašą minimizuoja.

Prisijunk prie idialogue!

Dalintis Facebook
Tobulėjimui
Neringa Sendriūtė Augimui
Kaip ambicingi profesionalai naudoja mentorystę ir asmeninį įvaizdį?
Tiek asmeninis įvaizdis, tiek ir mentorystė yra apie mūsų asmenines vertybes bei norą dalintis. Nesvarbu ko siekiame – ar tai būtų noras parduoti produktą, tapti autoritetu tam tikroje industrijoje, o galbūt auginti naują kartą profesionalų ir taip save realizuoti – mentorystė ir asmeninis įvaizdis šiame kelyje gali eiti išvien. Svarbu suprasti, kad nepaisant to, ar savo asmeninį įvaizdį kuriame sąmoningai ar paliekame formuotis savaime, kiekvienas žmogus jį turi. Tai yra mūsų reputacija bei tai, ką kiti apie mus galvoja ir kalba. 
Skaityti toliau
Neringa Sendriūtė Praktinis patarimas
Tyrimo rezultatai: darbuotojų lūkesčiai darbdaviams
Šį balandį agentūros bei idialogue partnerių „DID Moons“ atliktas tyrimas apie darbuotojų lūkesčius parodė, kad darbą keisti labiausiai skatina nepagarbi aplinka bei per didelis darbo krūvis. Ar sutiktumėte? Šiame straipsnyje apžvelgiame tyrimo rezultatus. „Užmesti akį” verta, nes duomenys rodo, kad įmonės, kurios proaktyviai nekuria saugios darbo aplinkos, susiduria su darbuotojų išlaikymo ir pritraukimo iššūkiais.
Skaityti toliau
Henrika Bivainienė Praktinis patarimas
Infliacija vis dar auga: kaip argumentuoti algos pakėlimą?
Kuomet pirkinių krepšelio kainos auga, o projektų krūvis darbe nemažėja, yra įprasta svarstyti – „Argi neturėčiau gauti didesnio atlygio?“. Visgi prieš einant kalbėtis dėl didesnio darbo užmokesčio būtina įsivertinti ekonominę aplinką bei savo kompetencijas. Šiame straipsnyje kalbiname Henriką Bivainienę, HR ir atrankų sprendimų kompanijos „Amston“ vadovaujančią partnerę, dėl daugumai vis dar opaus klausimo – algos pakėlimo ir tam tinkamos argumentacijos.
Skaityti toliau