Prasmė darbe: ar verta jos ieškoti?

85% darbuotojų nėra įsitraukę į savo darbą (Gallup tyrimas). Ar tikrai 9 iš 10 žmonių mato per mažai prasmės ir džiaugsmo ar jos visai nemato veikloje, kurioje jie praleidžia didžiąją dalį savo gyvenimo?

Girdžiu, skaitau ir matau priežastis dėl kurių žmonės palieka organizacijas kaltindami blogus vadovus, toksišką organizacijos kultūrą, atlygio dydį ir daugybę kitų faktorių. Nėra abejonės, kad šios priežastys stipriai įtakoja žmogaus neigiamą savijautą bei pasirinkimą pakeisti darbdavį. Tačiau padėdama žmonėms atrasti savo asmeninę (vidinę) darbo prasmę, pašaukimą ir pamatyti vertę jų darbe, supratau, kad tikrosios priežastys yra vidinės, t.y., požiūris į darbą. Gal todėl manau, kad didelė dalis iš minėtų 85% žmonių galėtų būti suskirstyti į dvi stovyklas: pirmieji, kurie turi neteisingą suvokimą apie darbo prasmę, ir antrieji, kurie nėra atradę savo asmeninės.

Pirmieji per mažai tikisi iš savo darbo, jų požiūriu darbas yra beprasmis, tai tik būdas uždirbti pinigų, kurie padeda iš tikrųjų gyventi: leisti juos būnant su šeima, draugais, kelionėms, internetui, pramogoms. Šie dalykai jiems atrodo prasmingi, kadangi už juos reikia mokėti, todėl darbas yra „gyvenimo prievolė“, neteikianti nei džiaugsmo, nei malonumo. Antrieji jaučiasi, kad savirealizacija, augimas, tobulėjimas, statusas, pozicija vizitinėje kortelėje yra tikroji darbo prasmė, dėl kurios jie atiduoda tiek daug jėgų, laiko ir energijos. Kai šių dalykų nebegauna, pradeda ieškoti jų kitur, ir vėl kitur, ir tam nebėra pabaigos. Dažniausiai tai vadinama „karjera“.

 

“Happiness inspires productivity” - Shawn Achor

 

Produktyvumas kyla iš laimės jausmo

Ilgametis S. Achor tyrimas ir naujausi psichologijos tyrimai teigia, kad produktyvumo formulė apsivertė: laimės jausmas sukuria sėkmės jausmą, o ne atvirkščiai. Kai esame teigiamai nusiteikę, mūsų smegenys yra labiau įsitraukusios, esame kūrybiškesni, motyvuoti, energingi, atsparūs ir produktyvūs darbe. Šis atradimas matomas taip pat ir neuromoksle, vadovavimo studijose, o svarbiausia - organizacijų praktikose skirtingose pasaulio šalyse.

Norai

Laimės jausmas ateina tada, kai džiaugiamės, pastebim, dėkojam, o tam reikia pirmiausia suprasti, kas man svarbu, ko aš iš tikrųjų noriu. Ar man patinka kurti, ar skaičiuoti? Detalės ar dideli iššūkiai/strategijos? Maža komanda ar didelė? Sėdėti ofise ar važinėti pas klientus? Siekti KPI’sų ar juos kurti? Daugybė klausimų sau, į kuriuos atsakius susidėlioja aiškesnis paveikslas norų, gebėjimų, darbo ir bendravimo stiliaus, kuris jums natūraliausias.

Pokytis

Matyti prasmę savo darbe dažnai reiškia sukurti pokytį savo klientų gyvenime, išsprendžiant jų problemą arba prisidėti prie organizacijos augimo ir t.t. Bet kuris pokytis sukuriant daugiau vertės yra prasmingas. Tie, kas pamato tai, jaučiasi dar labiau motyvuoti ir juos „veža“ didesnis tikslas, misija, kurios dalimi jie jaučiasi. Taip, čia svarbu ne tik suvokti protu, bet ir jausti, kad tai, ką darote yra reikalinga, svarbu ir pakeis aplinką į gerą.

Pagalba

Kaip kiekvienas esame patyrę, geriausiai jaučiamės padarę kitam žmogui kažką gero. Tada mus užlieja džiaugsmas, šiluma, pasitenkinimas ir jaučiamės reikalingi. Ar pastebėjote, kad darbe padėjus kolegai, partneriui ar klientui aplanko tas pats jausmas? Šis jausmas atveda mus į prasmės būseną.

Taigi koks darbas bebūtų, jame galime atrasti prasmę, jei jos ieškome, tačiau svarbiausia, atsakyti sau - kas MAN yra prasminga? Mūsų atsakymai skirsis, o jų gali būti daug daugiau nei paminėjau šiame straipsnyje, tačiau tik tai, kas susiję su santykiu (kitais žmonėmis ir jiems suteikiamo gėrio) yra tikroji prasmė. Joks titulas, laipsnis, statusas ar pinigų kiekis nepripildo vidinės tuštumos, šie dalykai geriau tegul būna rezultatas kokybiškos, sąžiningos veiklos, kurioje esate. O jei patiems sudėtinga atsakyti į šiuos klausimus, pažvelgti į jūsų situaciją galime kartu, parašykite man.

Prisijunk prie idialogue!

Dalintis Facebook
Tobulėjimui
Neringa Sendriūtė Augimui
Kodėl brandaus amžiaus žmonės turėtų būti laukiami darbo rinkoje ir pasitikėti savimi?
Dirbti su amžiumi įvairia komanda, tiesiog reiškia darbą su skirtingais žmonėmis. Visgi stereotipai ir nuostatos dėl amžiaus yra gajūs darbo rinkoje, nes skirtingo amžiaus žmonės atsineša skirtingas kompetencijas, požiūrį į gyvenimą ir ateities planus.
Skaityti toliau
Neringa Sendriūtė Praktinis patarimas
Marketer's guide on how to be creative in a complex industry
Marketers, it is a hard truth but today staying ahead of the curve requires more than just a mastery of conventional marketing strategies. Knowing when to post and how to include CTA sentences is not enough. Moreover, if you add a complex industry such as cybersecurity to it, well.. good luck driving sales and creating engagement around the brand's name. 
Skaityti toliau
Linkedist Praktinis patarimas
Karjeros pokytis - kaip apie jį komunikuoti LinkedIn'e?
Ne paslaptis, kad LinkedIn socialinis tinklas atveria galimybes užmegzti vertingus ryšius su profesionalais nepriklausomai nuo jų lokacijos ar industrijos. Jei ketini keisti darbovietę ar savo karjeros kryptį, optimizuotas LinkedIn profilis ir reguliariai kuriamas turinys gali prisidėti prie sklandesnio ir greitesnio starto.
Skaityti toliau