Evaldas Švaronas

2022.08.26

M Capital | TOP 6 knygos apie investavimą pradedantiesiems

Lietuvoje investuoja tik 2% žmonių daugelis praleidžiame galimybę „įdarbinti” pinigus. idialogue Mentorius ir finansų edukacijos ekspertas Evaldas Švaronas dalinasi TOP 6 knygomis apie investavimą pradedantiesiems.

 

Burton G. Malkiel „Atsitiktinis klaidžiojimas Volstrite“

Investuotojų pasaulio bestseleris, įsitvirtinęs visų laikų knygų apie investavimą TOP 10-tuke, skirtas tiems, kurie neturi jokių žinių, tačiau labai nori pradėt savo pažintį ir kelionę į investavimo pasaulį. Ją rekomenduoja Wall Street Journal, Forbes, žinomi pasaulio bei Lietuvos investuotojai.

Autorius knygoje ne tik pristato svarbius terminus, kuriuos būtina žinoti, bet ir populiariausias investavimo ir portfelio valdymo strategijas, dažniausias klaidas ir tikina, kad tai nebūtinai turi būti daug laiko ir pastangų reikalaujantis darbas. Viskas pateikta paprastai, aiškiai ir suprantamai.

 

Morgan Housel „Psychology of Money“

Trumpa, aiški, bet fundamentali knyga apie tai, kas iš tikrųjų yra pinigai realiame pasaulyje, kokiais dėsniais jie vadovaujasi, kaip mūsų sprendimus veikia investavime itin svarbi psichologija ir kodėl neretai jie nebūna geriausi, jeigu vertintume tik matematiškai.

19 istorijų būsimiems investuotojams ir gyvenimiškos tiesos apie pinigus, emocijas, vertybes ir kitus esminius dalykus, kuriuos reikia suprasti tam, kad gebėtume investuoti tvariai, ramiai miegoti naktį ir jaustis laimingais. Knygą verta perskaityti net jeigu neketini pradėti investuoti.

 

Benjamin Graham „Protingas investuotojas“

Klasika, nuo kurios pradeda bene kiekvienas investuotojas. Knygoje susipažindinama, kaip atsirinkti finansines priemones (į ką investuoti), jas vertinti, savarankiškai susidaryti ir valdyti investicijų portfelį, kurti ilgalaikes strategijas. Teorija ir praktika vienoje knygoje. Sakoma, jog autorius paskatino daugybę žmonių visame pasaulyje pradėti investuoti. Nors knyga neplona, tikrai verta dėmesio.

Beje, šis autorius drauge su kolega yra parašęs ir investavimo biblija vadinamą knygą „Vertybinių popierių analizė“, kuriai įžangą parašė bene žymiausias pasaulio investuotojas Warren Buffet. Tiesa, pastarąją skaityti reikėtų kiek vėliau – įgavus bazinių žinių.

 

Burton G. Malkiel, Charles D. Ellis „Investavimo principai“

Investavimo vadovas, į kurį savo išmintį sudėjo du žymūs investavimo srities žinovai. Knyga palyginti nedidelės apimties, todėl labai konkreti. Skirtinguose skyriuose aptariamos esminės sritys, kurias būtina išmanyti investuotojui: pagrindinės taisyklės investuojant, praktiniai patarimai apie tai, kaip sutaupyti investavimui, kokias strategijas investuojant naudoti, kad gautum didžiausią grąžą, kaip subalansuoti rizikas, kokių klaidų vengti.

Nuostabu, jog nors knyga pirmą kartą išleista gana seniai, esminės tiesos iki šiol išliko nepakitusios. Sakoma, jog autorių siūlomos strategijos ir patarimai tiks 90% investuotojų.

 

John C. Bogle „Sveiko proto investavimas“

Vieno žymiausių visų laikų investuotojų knyga, skirta besidomintiems indeksiniais fondais, kurie, anot autoriaus yra „vienintelis garantuotas būdas gauti sąžiningą grąžą akcijų rinkoje“.

Investicinių fondų srities veteranu vadinamas J. C. Bogle knygoje pasakoja apie strategijas, kaip investuoti į fondus pelningai, kokius mokesčius turėti galvoje, kalba apie mitus, net gudravimus šioje srityje, pristato kitų žymių investuotojų požiūrius. Investuoti paprasta, kai viskas grindžiama sveiku protu.

 

J.L. Collins „The Simple Path to Wealth“

Knyga gimusi autoriui rašant laiškus savo dukrai apie įvairius finansų ir investavimo klausimus. Kaip tik todėl joje J. L. Collins sudėtingas finansines sąvokas aiškina šmaikščiai ir paprastai.

Nuo požiūrio į skolas, klestėjimo mąstysenos, pasakojimų, kaip veikia akcijų rinkos, kodėl akcijų kainos kinta, iki strategijų, klaidų ir finansinės nepriklausomybės.

Tai ne tik „žemėlapis į finansinę nepriklausomybę ir turtus, laisvą gyvenimą“, bet ir padrąsinimas, pasitikėjimo savimi ugdymas, ypač reikalingi norint investuoti sėkmingai. Techninė dalis labiau koncentruota į JAV rinką, tačiau kitos knygos dalys – ypač vertingos.

Prisijunk prie idialogue!

Dalintis Facebook

Evaldas Švaronas

Tobulėjimui
Neringa Sendriūtė Augimui
Kaip ambicingi profesionalai naudoja mentorystę ir asmeninį įvaizdį?
Tiek asmeninis įvaizdis, tiek ir mentorystė yra apie mūsų asmenines vertybes bei norą dalintis. Nesvarbu ko siekiame – ar tai būtų noras parduoti produktą, tapti autoritetu tam tikroje industrijoje, o galbūt auginti naują kartą profesionalų ir taip save realizuoti – mentorystė ir asmeninis įvaizdis šiame kelyje gali eiti išvien. Svarbu suprasti, kad nepaisant to, ar savo asmeninį įvaizdį kuriame sąmoningai ar paliekame formuotis savaime, kiekvienas žmogus jį turi. Tai yra mūsų reputacija bei tai, ką kiti apie mus galvoja ir kalba. 
Skaityti toliau
Neringa Sendriūtė Praktinis patarimas
Tyrimo rezultatai: darbuotojų lūkesčiai darbdaviams
Šį balandį agentūros bei idialogue partnerių „DID Moons“ atliktas tyrimas apie darbuotojų lūkesčius parodė, kad darbą keisti labiausiai skatina nepagarbi aplinka bei per didelis darbo krūvis. Ar sutiktumėte? Šiame straipsnyje apžvelgiame tyrimo rezultatus. „Užmesti akį” verta, nes duomenys rodo, kad įmonės, kurios proaktyviai nekuria saugios darbo aplinkos, susiduria su darbuotojų išlaikymo ir pritraukimo iššūkiais.
Skaityti toliau
Henrika Bivainienė Praktinis patarimas
Infliacija vis dar auga: kaip argumentuoti algos pakėlimą?
Kuomet pirkinių krepšelio kainos auga, o projektų krūvis darbe nemažėja, yra įprasta svarstyti – „Argi neturėčiau gauti didesnio atlygio?“. Visgi prieš einant kalbėtis dėl didesnio darbo užmokesčio būtina įsivertinti ekonominę aplinką bei savo kompetencijas. Šiame straipsnyje kalbiname Henriką Bivainienę, HR ir atrankų sprendimų kompanijos „Amston“ vadovaujančią partnerę, dėl daugumai vis dar opaus klausimo – algos pakėlimo ir tam tinkamos argumentacijos.
Skaityti toliau