Neringa Sendriute

2025.07.03

Kodėl prieš darant karjeros pokytį verta atlikti asmenybės vertinimo testą?

Svarstant apie karjeros pokyčius, daugelis iš mūsų praleidžia patį svarbiausią žingsnį – gilų ir atvirą žvilgsnį į save. 

Pasak idialogue mentorės, ilgametės personalo vadovės ir koučerės Kristinos Kripaitienės, bet kokia transformacija gyvenime turėtų prasidėti nuo savęs pažinimo: suvokimo, kur esu dabar, kokios mano stiprybės, rizikos ir polinkiai.

Pasak ekspertės, dažnas į koučingo ar mentorystės konsultacijas atėjęs žmogus stokoja žinių apie save – pavyzdžiui, negali įvardinti net dešimties savo geriausių savybių. 

 

Ką duoda gilus savęs pažinimas?

 

Savęs pažinimas nėra vien abstraktus „savęs pajautimas“. Pasak Kristinos, tai konkretus ir praktiškas procesas, atnešantis apčiuopiamą naudą.

„Kai žinote savo vertybes, aistras ir prigimtinius polinkius, sprendimus priimti tampa kur kas lengviau. Vietoj blaškymosi tarp dešimčių galimybių, jūs pradedate matyti aiškų kelią, kuris dera su tuo, kas esate iš tiesų, o ne su tuo, ko iš jūsų tikisi aplinka”, – teigia karjeros mentorė.

Be to, veikdami pagal savo vidinį kompasą, jaučiatės tvirčiau ir labiau pasitikite savimi. Nebereikia dėvėti kaukių ar stengtis įtikti kitiems, nes jūsų profesinė veikla tampa jūsų asmenybės tąsa. Tai išlaisvina ir suteikia energijos.

 

Kiek laiko trunka ši kelionė?

 

Svarbu suprasti, kad savęs pažinimas nėra vienkartinis projektas su aiškia pabaigos data. Žmogus nuolat keičiasi, įgyja naujų patirčių, todėl ir jo savivoka turi būti nuolat atnaujinama.

Šią kelionę galima palyginti su fizine sveikata: neužtenka vieną kartą nueiti į sporto salę, kad visą likusį gyvenimą būtumėte sveiki. Reikia nuolatinio, sąmoningo dėmesio. 

„Tačiau būna intensyvių etapų – pavyzdžiui, karjeros kryžkelė, krizė ar darbas su mentoriumi – kai į savęs pažinimą investuojama itin daug laiko ir pastangų. Šie etapai duoda galingą impulsą, o vėliau pereinama į palaikymo ir nuolatinės refleksijos režimą”, – dėmesį atkreipia K. Kripaitienė.

Visgi, suvokus savęs pažinimo svarbą, natūraliai kyla klausimas: o kaip praktiškai pradėti šią kelionę? Nuo ko atsispirti? Būtent čia į pagalbą ateina patikimi ir moksliškai pagrįsti įrankiai – savęs pažinimo testai.

 

Kaip išsirinkti patikimą asmenybės vertinimo testą?

 

Asmenybės testų pasiūla yra didelė, todėl gali būti sunku apsispręsti. K. Kripaitienė pabrėžia, kad svarbu investuoti į patikrintus įrankius, kurie suteikia ne tik rezultatą, bet ir gilų jo aptarimą. 

Anot jos, pačiai tekę atlikti įvairių testų, kurie pasirodė abstraktūs, netikslūs ir priklausomi nuo tos dienos nuotaikos.

Kaip vieną patikimiausių įrankių rinkoje mentorė išskiria FACET5. „Savo validumu ir tikslumu, mano klientai dalinasi, kad tai itin tikslus įrankis, labai taikliai apibūdinantis asmenybę“, – teigia K. Kripaitienė. 

Šis testas yra tobulintas daugiau nei 20 metų, pritaikytas verslo kontekstui ir, skirtingai nuo daugelio kitų, turi patikrinimo skales, todėl jo rezultatų negali paveikti bloga nuotaika ar kiti išoriniai veiksniai.

 

„Aha!“ momentai: ką atskleidžia asmenybės testai?

 

Analizuodami FACET5 rezultatus, žmonės patiria įvairių įžvalgų. Dažniausiai girdimos frazės: „tai tikrai apie mane, kaip atversta knyga“, „įžvalgos tokios taiklios, kad atrodo išimtos iš mano galvos“. 

Žmonės teigia suprantantys, ką daryti toliau, kuria linkme augti, ir kodėl tam tikri jų elgesio modeliai turi įtakos rezultatams.

Kiti svarbūs „aha“ momentai:

  • Nėra gerų ar blogų savybių – kiekviena jų turi savo privalumų ir trūkumų.
  • Suvokimas, kaip mus mato kiti – FACET5 pateikia ir šią perspektyvą, kas yra dar vienas jo išskirtinumas.
  • Pagalba komandoms – įrankis gali atskleisti konfliktų priežastis, komandos narių panašumus bei skirtumus ir būdingus elgesio modelius.

 

O kas toliau? Nuo žinių prie pokyčio

 

Atlikus asmenybės testą, svarbiausia nesustoti. K. Kripaitienė pataria prie rezultatų sugrįžti, apmąstyti įžvalgas ir susidaryti asmeninio augimo planą.

Pavyzdžiui, jei svarstote apie naują karjeros kryptį, testas gali parodyti, kurias savybes reikėtų sustiprinti. Norint tapti vadovu, analizė padės įsivertinti stiprybes ir galimas rizikas, pavyzdžiui, ar nebus sunku priimti nepopuliarius sprendimus. 

Net ir grįžtant į darbo rinką po pertraukos, testas gali tapti atspirties tašku, padedančiu nusistatyti kryptį ir konkrečius žingsnius. Šiuose etapuose ypač naudingos mentorystės ar koučingo konsultacijos.

 

Kaip pažinti save be testų?

 

Tiems, kurie nenori atlikti struktūruotų testų, K. Kripaitienė rekomenduoja kitus savianalizės būdus. Pavyzdžiui, skaityti saviugdos ir sąmoningumo knygas bei reflektuoti apie jas.

Taip pat ekspertė pataria atsakyti sau į klausimus:

  • Kokios yra mano vertybės ir koks elgesys tai atspindi?
  • Kokios veiklos mane įkvepia taip, kad pamirštu laiką?
  • Kokios mano stiprybės ir rizikos?
  • Kas mane motyvuoja?
  • Kokie mano prioritetai, svajonės ir tikslai?
  • Kokie įpročiai ir įsitikinimai man trukdo, o kurie padeda?

Dar galima išbandyti „Balanso rato“ techniką (randamą internete), kurią dažnai ir pati Kristina naudoja sesijose su mentee, kuomet yra būtina įvertinti veiklos prioritetus.

„Svarbiausia, – sako ekpertė, – yra investicija į gilų savęs pažinimą ir pagalbos ieškojimas iš šalies. Nesvarbu, ar tai kreipimasis į mentorių, koučingo specialistą ar net psichologą – visa tai padės susitvarkyti chaotiškas mintis ir įneš lengvumo į karjeros klausimų sprendimą.”

 

Nepaklotų pamatų pasekmės

 

Kelias į savęs pažinimą reikalauja sąžiningumo ir pastangų. Tai nėra greitas procesas, duodantis atsakymus per vieną naktį. Tačiau šios pastangos yra menkos, palyginti su kaina, kurią mokame už nežinojimą.

Pasak K. Kripaitienės, jei nesuprasite savo elgesio modelių, jūs nuolat lipsite ant to paties grėblio. Keisite darbus tikėdamiesi, kad „kitur bus geriau“, tačiau vis susidursite su tomis pačiomis problemomis.

„Be to, pasirinkę kryptį, kuri neatitinka jūsų prigimties, net ir pasiekus išorinės sėkmės (aukštos pareigos, geras atlyginimas), viduje jausite tuštumą ir nuolatinį nuovargį. Energiją eikvosite ne darbui, o bandymui prisitaikyti prie jums netinkančios aplinkos”, – teigia mentorė.

Galiausiai ekspertė pabrėžia, kad žmogus be tvirto vidinio stuburo ir aiškaus savęs suvokimo yra lengvai paveikiamas kitų nuomonės, socialinių tinklų tendencijų ar trumpalaikių madų. Jis renkasi ne tai, kas tinka jam, o tai, kas tuo metu atrodo prestižiška ar teisinga kitiems.

Todėl sprendimas yra jūsų – ar toliau klaidžioti chaose tikintis geriausio, ar sąmoningai investuoti į tvirtą pamatą, ant kurio galėsite drąsiai statyti savo profesinę ateitį. Pokytis prasideda ne nuo naujo CV, o nuo aiškaus atsakymo į klausimą: „Kas aš esu?“

 

Prisijunk prie idialogue!

Dalintis Facebook

Neringa Sendriute

Tobulėjimui
Neringa Sendriūtė Praktinis patarimas
Knygų rekomendacijos 2025 vasarai
Svajoji apie vasaros atostogas su knyga, kuri ne tik įtrauktų, bet ir įkvėptų naujiems darbams rudenį? Dažnai didžiausias iššūkis – ne rasti laiko skaitymui, o išsirinkti tą vienintelę, kuri tikrai verta laiko. Būtent todėl šiame straipsnyje idialogue mentoriai dalijasi knygomis, kurios pakeitė jų požiūrį, suteikė praktinių įrankių profesiniam augimui ar tiesiog padovanojo nepamirštamą intelektualinę patirtį. 
Skaityti toliau
Neringa Sendriūtė Praktinis patarimas
„Aš žinau geriau“ spąstai: kaip ego kenkia tavo karjerai ir ką su tuo daryti?
Profesinės ambicijos mus veda į priekį, tačiau kas nutinka, kai jos perauga į „aš žinau geriau“ spąstus? Ribą tarp pasitikėjimo savimi ir arogancijos neretai nubrėžia mūsų ego – žodis, kurį išgirdę linkstame galvoti apie kažką neigiamo. Įmonės netgi skelbia „jokio ego“ politiką, o mes patys kalbame apie kolegas, kurių „ego netelpa į kambarį“.
Skaityti toliau
Neringa Sendriūtė Sėkmės istorija
Ilgalaikė strategija: kaip 11 metų vienoje įmonėje atvedė į CEO poziciją?
IT pasaulyje madinga kalbėti apie greitus laimėjimus ir drastiškus šuolius, bet ar įsivaizduojate IT specialistą, kuris 11 metų nekeičia darbdavio? Tai tiesa – Rokas Jankauskas ne tik išliko vienoje įmonėje, bet ir tapo jos CEO. Pasaulyje, kur IT specialistai keičia darbus greičiau nei išmaniuosius telefonus, jo karjera Present Connection įmonėje primena ramų ilgų distancijų bėgiką tarp rinkoje vyraujančių nekantrių sprinterių.
Skaityti toliau