Jūratė Jurginytė

2020.04.20

10 būdų, kaip atsikratyti noro kontroliuoti ir poreikio valdyti

Greičio pedalas ir aukščiausia pavara suteikia laisvės pojūtį! Leki, skrieja vaizdai, auga vidinis galios jausmas, vis dažniau žvelgi pro langą eksponuodamas augančią šypseną atbuliniame veidrodėlyje tolstantiems plento pakeleiviams. Jausmas iš adrenalino, kad esi įtakingas ir gali kontroliuoti ne tik automobilį, nepaisydamas rizikos ir pavojaus. Geras jausmas. O tas jausmas, kai pažįsti savo draugus, artimuosius taip gerai, kad tik tavo pasiūlyta laisvalaikio programa ir atostogų retritas būna sutikta plojimais ir visi “bendru sutarimu” vykstate į Tavo svajonių salą, kur plaukioja “tas” laivas ir galima pamatyti “geriausius” povandeninius gyvūnus.

Dažnai kelias, kuriuo mes taip trokštame eiti, nėra pats vertingiausias ar rezultatyviausias. Paleidus kontrolę, į gyvenimą dažniausiai atkeliauja daugiau džiaugsmo, laisvės, taikos, ryšio ir palaikymo.

Daugelis iš mūsų “įsikimba” į dalykus, žmones, veiklas, daiktus savo gyvenime. Visa tai tampa gyvenimo esmė, turtas ir prasmė. Jei šių dalykų netektume - netikėtai susvyruotų žemė po kojomis arba gyvenimas pradėtų byrėti kaip kortų namelis.

Mes prisirišame prie rezultatų, reikalaujame, kad viskas vyktų taip, kaip mes norime, ir bandome “vadovauti paradui”. Bijome paleisti, bijome, kad bus kitaip negu norime, bijome, kad gali tekti nusivilti arba būti įskaudintiems. Bijome.

 

“The reality is that things go much more smoothly

when we allow them to happen instead of making them happen”

 

Realybė yra tokia, kad kai leidžiame įvykiams vykti, dalykai vyksta daug sklandžiau negu, kai stengiamės “pakreipti” juos tekėti norima vaga.

Kai sugebame patikėti, kad mums viskas gerai, nepaisant aplinkybių, mes atsiveriame save galimybėms. Tai yra galimybės, kurių nebuvo, kai prisirišame prie to, kas, mūsų manymu, buvo „teisingas“ kelias. Dažnai kelias, kuriuo mes taip trokštame eiti, nėra pats vertingiausias ar rezultatyviausias.

Pasidalinsiu 10 būdų, kaip paleisti kontrolę ir įvaldyti paleidimo/pavedimo meną.

 

  1. Išjunkite televizorių, įjunkite vaizduotę

Pastebėję save kontroliuojančioje mąstysenoje, įsivaizduokite bandymą užkopti į stačiausią ten esantį kalną. Pagalvokite apie energijos, laiko ir talpos kiekį galvoje,kurį sunaudosite bandandydamas lipti į šį kalną. Tai yra kontrolė. Pasinaudokite laisve, priimkite ją paleisdami kontrolę (letting go), kad iš tikrųjų nereikia lipti į šį kalną.

 

  1. Karantinuokite baimes sąraše

Kontrolė kyla iš baimės. Mes stengiamės kontroliuoti dalykus, nes bijome to, kas gali nutikti, jei to nepadarysime. Atminkite, kad baimė yra aliuzija. Baimė bando mus suklaidinti. Atvirumas su savimi padeda labiausiai: “Ko iš tikrųjų bijau?”. Užsirašykite.

 

  1. Užsirašykite, ką jums reiškia buvimas

Buvimas nugali viską. Buvimas čia ir dabar padeda priimti dėkingumą už tai, kas vyksta, koks esu, ką jaučiu, kuo esu aprūpintas. Dėkojant, atsiranda laimės pojūtis, kuris augina pasitikėjimą  ir tikėjimą, kad jumis bus pasirūpinta. Tai nugali baimes.

 

  1. “Įžeminkite save”

Kuo daugiau gyvename mintyse apie ateitį, kurdami sprendimus, įvykius, rezultatus, tuo labiau kontrolė įsisiautėja mūsų mąstysenoje. Pradedame prisirišti prie lūkesčių ir tampa vis sunkiau susitvardyti dėl nusivylimų, kad dalykai nevyksta “pagal jūsų scenarijų”. Taigi susikoncentruokite į savęs įžeminimą. Sugrįžti į dabartį, pabūti šioje akimirkoje, patirti, pastebėti, pajausti, pasidžiaugti. Pasijusti realybės, kuri vyksta aplinkui dalimi. Gal tai reiškia pasivaikščiojimą gamtoje, skambutį sutuoktinei ar pasimėgavimą pauze.

 

  1. Pasitikėjimas iš tikėjimo, savivertės

Pasitikėjimas reiškia tikėjimą. O tikėjimas reiškia, kad gerbiate save, esate orus ir vertingas Dievo kūrinys. Iš čia atsiranda jūsų savivertė, nepriklausoma nuo to, ką apie jus mano ar sako kiti, ir jūs galite atsisakyti poreikio kontroliuoti.

 

  1. Padrąsinimo manifestas

Tai galingas įrankis, kuris suteikia jums drąsos, įkvepia, nes šie žodžiai, mintys, citatos ar net Biblijos pažadai jums kalba įgalindami jėgą, padeda apsiginkluoti išbandymams, gyvenimo kovoms ir atlaikyti priešų strėles. Susikurkite savo vienlapį, manifestą su jus drąsinančiomis mintimis, tai, kas jums veikia, pavyzdžiui:

“Tikiu, kad viskas išsispręs, kaip yra geriausia”.

“Su išbandymais ateina ir jų sprendimai”.

“Dievas neduoda išbandymų virš mano jėgų”.

“Aš gerbiu ir myliu save. Priimu save su visomis emocijomis, jausmais ir būsenomis”.

“Nereikia kontroliuoti, padariau, ką galėjau geriausia, o rezultatai - ne mano galioje”.

“Esu dėkingas už galimybes, kurios man suteiktos gyvenime iki šiol”.

 

  1. Veikla, ugdanti pasitikėjimą savimi

Atlikdami ugdančius pasitikėjimą savimi veiksmus, galime lengviau įveikti poreikį kontroliuoti. Taigi sutelkdami dėmesį į šių veiksmų atlikimą, pastebėsime palengvėjimo, laisvės, erdvės, galimybių pojūtį. Gal tai reiškia namų valymą, dalykus, kuriuos seniai reikia sutvarkyti, sutikimą su mylimuoju ar jausmų dienoraščio pradžią?

 

  1. Nesate vienišai pasodintas medis, ieškokite bendraminčių

Mūsų paskirtis žemėje nėra “vienišo medžio” vaidmuo. Kuo labiau jaučiamės tarsi pakliuvę į vakuumą, tuo labiau perima poreikis kontroliuoti. Taigi susisiekite su žmogumi, kurį vertinate ir kuriuo pasitikite, ir kalbėkite apie tai, kaip jaučiatės.

 

  1. Apgyvendinkite širdyje jausmą, kad nesate vienas

Tai siejasi su pagalbos prašymu. Jūs nesate vienas. Priimkite tiesą, kad sėdėjimas ir mąstymas: “ech, man niekas nepadeda, kai man sunku, esu vienišas…” nėra tikrovė. Esate mylimas, reikalingas ir jūsų aplinkoje yra žmonės, kurie jumis rūpinasi, o jūs jais. Pritaikykite tai nelaukdami kol jums paskambins, paskambinkite pirmas ir paprašykite pagalbos, patarimo.

 

  1. Sudarykite laisvės sąrašą

Laisvė reiškia paleidimą, pavedimą pasitikint, su ramybe. Tai reiškia, kad esate taikoje su savimi ir pasitikite. Ką jums reiškia laisvė? Užsirašykite sąrašą apie tai, kas jums yra laisvė ir atsiminkite, kad kontrolė šį sąrašą minimizuoja.

Prisijunk prie idialogue!

Dalintis Facebook
Tobulėjimui
idialogue Praktinis patarimas
Grįžtamasis ryšis: kodėl nevertėtų pamiršti jo svarbos bei kaip jį teikti?
Grįžtamasis ryšys yra konstruktyvus (į)vertinimo atsakas kolegai apie atliktą užduotį, elgesį, rezultatus. Jis gali būti tiek teigiamas, tiek neigiamas. Visgi mentoriui grįžtamasis ryšys reiškia kur kas daugiau. Tai – padėka už skirtą laiką, savo žinių pasidalijimą bei patirčių pritaikymą mentee situacijoms. Kodėl mentee neturėtų pamiršti suteikti savo mentoriui grįžtamąjį ryšį ir kaip tai daryti tinkamai atsako idialogue mentorė Renata Šepetė.
Skaityti toliau
neringa Sėkmės istorija
Karjeros pokytis: kai norisi daugiau prasmės ir ne komforto zonos
idialogue partnerių Omnisend el. laiškų pristatomumo ir atitikties produkto vadovė Lina Apanavičė prisimindama savo karjeros pokytį ir pirmąsias darbo dienas naujose srityse ir rolėse atvirauja, kad keisti karjerą nėra nei lengva, nei patogu. Moteris prisimena, kad kiekvieną kartą darydama karjeros pokytį jautėsi pasimetusi ir nesaugi, nes komforto zona buvo palikta toli. 
Skaityti toliau
Danske Bank Naujienos
Jeigu studijuoji, baigei studijas ar tiesiog nori keisti karjeros kryptį
„Danske Bank“ technologijų ir paslaugų centras Lietuvoje kviečia dalyvauti atrankoje į apmokamą vienerių metų trukmės karjeros (re)starto programą „FuturePros“. Programos metu bus ieškoma kandidatų užimti beveik 50 darbo vietų programavimo ir IT, duomenų mokslo ir inžinerijos, rizikų valdymo, verslo ir kiekybinės analitikos srityse.
Skaityti toliau