Vaida Garbauskė

2024.03.16

Klaidingi įsitikinimai apie mentorystę, stabdantys tave nuo augimo galimybių

Mentorystė neturėtų būti mitais ir klaidingais įsitikinimais apipintas procesas, mat tai dažną gali  sulaikyti nuo „siųsti užklausą mentoriui” mygtuko paspaudimo. 

 

Paradoksalu, kad mentee varžosi kreiptis į mentorius, kuomet šie geranoriškai siūlo savo laiką ir patirtį. O lygiai taip pat liūdina faktas, kad ne visi žino, jog į mentoriaus sąvoka įeina žymiai daugiau, nei dešimčių metų profesinė patirtis.

 

Kokie yra pagrindiniai mitai, gaubiantys iš tiesų paprastą, prieinamą ir daug vertės abiem pusėms atnešantį mentorystės procesą, mums atsakyti sutiko idialogue mentorė ir sertifikuota koučerė Vaida Garbauskė.

 

Ar tiesa, kad mentorystė skirta tik pradedantiesiems specialistams?

 

Tikrai nebūtinai. Jei jau tapai mentoriumi, tai nereiškia, kad tapti mentee būtų neprofesionalu. Sakyčiau, kad sveikintina savo srities profesionalui irgi turėti mentorių, nes tai yra vienas iš nuolatinio tobulėjimo būdų.” – tvirtina Vaida Grabauskė.

 

Vaida mano, kad mūsų augimas negali sustoti, net ir mums įsitvirtinus rolėje. Be to, anot pašnekovės, naudinga išbandyti mentorystę mentee rolėje jau ir būnant mentoriumi, nes tai tikėtinai praturtins tavo, kaip mentoriaus, patirtį bei gebėjimą geriau suprasti mentee.

 

Ar tiesa, kad mentorystė naudinga tik mentee?

 

Pasak mentorės Vaidos, mentorystė yra ne tik abipusiškai įpareigojantis, bet ir abipusiškai apdovanojantis procesas. 

 

Visų pirma, mentorius, užsiimdamas šia savanoriška veikla, sulaukia mentee dėkingumo. O taip pat mentee į susitikimą dažnai atsineša įdomius, paties mentoriaus dar netyrinėtus, nereflektuotus klausimus, kurie paskatins mentorių tobulėti kartu.

 

Kartais būdami savo srities specialistais įprantame dirbti tik taip ir ne kitaip”, galbūt apsiribojame tam tikromis žiniomis, o mentorystė neabejotinai skatina plėsti akiratį. 

 

Galiausiai, mentorystė taip pat plečia pažinčių ratą bei atlieka puikią savireklamos funkciją: pristatydamas save kaip mentorių, gali su didesne auditorija dalintis žinia apie savo ekspertiškumą, teikiamas paslaugas ar turimą verslą.– atkreipia dėmesį V. Garbauskė.

 

Ar tiesa, kad mentorystė garantuoja sėkmę karjeroje?

 

Mentorius negali garantuoti, kad ugdytiniui seksis kaip sviestu patepta”. Mentorystė neabejotinai gali padėti paspartinti augimą, išplėsti mentee pažinčių ratą, bet jokiu būdu nėra atsakinga už galutinį rezultatą, kuris priklauso tik nuo mentee pastangų. 

 

Prisiminkim, kad ne veltui mentorystės pradžią, kaip ir kiekvieną susitikimą su mentoriumi, inicijuoja ir atsakomybę prisiima mentee.” – primena Vaida Garbauskė.

 

Ar tiesa, kad mentoriai turi būti tos pačios industrijos specialistai kaip ir mentee?

 

Pasak pašnekovės, jei sieki tobulėti savo srityje, vis tiek gali atrasti puikių mentorių iš visai kitų sričių. Pavyzdžiui, jei kuri savo verslą, tikriausiai prireiks marketingo žinių ir kreipsiesi į šios srities mentorių. 

 

Mielai pasidalinsiu savo pavyzdžiu. Kadangi užsiimu koučingu ir nemažai rašau šia tema socialinėse medijose, pati visai neseniai susiradau rašymo mentorę ir už tai esu dėkinga idialogue platformai.

 

O nutiko taip, kad paprasčiausiai pajutau poreikį peržvelgti savo rašymo stilių ir įpročius. Iš kitų savosios koučingo srities mentorių tokių specifinių rašymo įgūdžių tobulinimo įžvalgų nebūčiau gavusi.” – atvirauja Vaida.

 

Ar tiesa, kad mentorystė reikalauja solidžios laiko investicijos?

 

Natūralu, kad mentee šis procesas kainuos” daugiau laiko, nes po susitikimų lauks sutartų veiksmų ir planų įgyvendinimo metas. Tačiau kiek laiko skirti ir kaip dažnai pasimatyti su mentoriumi susitarimo reikalas. 

 

Svarbu susitikti esant poreikiui, abiem pusėms pasiruošus ir galint skirti visavertišką dėmesį vienas kitam. O kaip pasiruošti? Produktyviai šį laiką praleisti gali padėti rūpimų klausimų sąrašo sudarymas bei pokalbio struktūros apgalvojimas. Mentee turėtų atnešti susitikimo darbotvarkę, o ne to tikėtis iš mentoriaus. 

 

Įprastas susitikimų dažnis – apie kartą per mėnesį, dirbant kartu 3–6 mėnesius.” – atskleidžia mentorė Vaida.

 

Ar tiesa, kad mentoriai turi padėti mentee išspręsti problemas?

 

Tikimasi, kad mentoriai gebės atliepti tuos mentee poreikius, kurie yra jų kontrolėje. Pavyzdžiui, galima mentee padėti tobulinti CV struktūrą ar padėti pasiruošti darbo pokalbiui, o gal kartu nagrinėti mentee motyvacijos iššūkius ar naujo verslo kūrimo procesą. 

 

Visgi tą problemą, su kuria ateisi į susitikimą su mentoriumi (pavyzdžiui, nepavyksta susirasti darbo ar norima pakilti pareigose), galiausiai turėsi išspręsi pats ir tai bus tavo įdėto darbo rezultatas.” – primena V. Garbauskė.

 

Ar tiesa, kad mentorystė yra formalus bei struktūrizuotas procesas?

 

Mentorystės procesą galime susikurti tokį, kokį tik norime, ir tokį, koks yra natūralus abiem pusėms. Kviečiu skaityti mentorių aprašymus idialogue platformoje, kad galėtumei geriau pajausti, ar šis mentorius tau. 

 

Pirmasis susitikimas taip pat padeda abipusiai suprasti, ar norėtumėte tęsti pažintį. Svarbiausia, nepamiršti išsakyti savo lūkesčių kitai pusei nesvarbu, ar būtumei mentorius, ar mentee.” – pataria pašnekovė.

 

Taigi laikas išbandyti mentorystę ir rasti sau tinkamiausią mentorių idialogue platformoje.

 

Prisijunk prie idialogue!

Dalintis Facebook

Vaida Garbauskė

Tobulėjimui
Neringa Sendriūtė Praktinis patarimas
Kaip sėkmingai keisti karjerą, pasitelkiant radikalų atvirumą?
„Didžiosios rezignacijos“ (angl. the great resignation) ir „tyliojo pasitraukimo“ (angl. quiet quitting) eroje, kai milijonai žmonių visame pasaulyje permąsto savo santykį su darbu, mentorės Ramintos Bartkienės istorija yra ypač aktualus atvejis. 
Skaityti toliau
Neringa Sendriute Praktinis patarimas
Kodėl prieš darant karjeros pokytį verta atlikti asmenybės vertinimo testą?
Svarstant apie karjeros pokyčius, daugelis iš mūsų praleidžia patį svarbiausią žingsnį – gilų ir atvirą žvilgsnį į save. Pasak idialogue mentorės, ilgametės personalo vadovės ir koučerės Kristinos Kripaitienės, bet kokia transformacija gyvenime turėtų prasidėti nuo savęs pažinimo: suvokimo, kur esu dabar, kokios mano stiprybės, rizikos ir polinkiai. Pasak ekspertės, dažnas į koučingo ar mentorystės konsultacijas atėjęs žmogus stokoja žinių apie save – pavyzdžiui, negali įvardinti net dešimties savo geriausių savybių. 
Skaityti toliau
Neringa Sendriūtė Praktinis patarimas
Knygų rekomendacijos 2025 vasarai
Svajoji apie vasaros atostogas su knyga, kuri ne tik įtrauktų, bet ir įkvėptų naujiems darbams rudenį? Dažnai didžiausias iššūkis – ne rasti laiko skaitymui, o išsirinkti tą vienintelę, kuri tikrai verta laiko. Būtent todėl šiame straipsnyje idialogue mentoriai dalijasi knygomis, kurios pakeitė jų požiūrį, suteikė praktinių įrankių profesiniam augimui ar tiesiog padovanojo nepamirštamą intelektualinę patirtį. 
Skaityti toliau