„Nord Security“

2022.02.01

„Nord Security“ ekspertų patarimai norintiems dirbti ir tobulėti informacinių technologijų sektoriuje

Nesvarbu, ar esi patyręs sistemų administratorius ar dar tik pradedantis, tačiau perspektyvus jaunesnysis programuotojas, laiku ir vietoje gautas patarimas gali labai pasitarnauti siekiant karjeros aukštumų informacinių technologijų sektoriuje. Dar geriau, jeigu toks patarimas gaunamas iš sėkmingų technologijų srities ekspertų, kadaise buvusių panašiose situacijose ir todėl suprantančių, kaip reikėtų elgtis ieškant tinkamiausio sprendimo.

 

Nord Security“ yra viena iš lyderiaujančių kibernetinio saugumo sprendimus kuriančių įmonių pasaulyje, kurios produktais naudojasi daugiau nei 15 mln. vartotojų. Be to, „Nord Security“ yra ir idialogue partneriai –  rekomenduojami darbdaviai. Įmonei priklauso penki kibernetinio saugumo produktai, tarp kurių – pasaulinius apdovanojimus ir ekspertų pripažinimą pelnęs virtualus privatus tinklas „NordVPN“, taip pat „NordLayer“, „NordPass“, „NordLocker“ ir „NordWL“.

 

Šiuo metu bendrovėje dirba daugiau nei 850 įvairių sričių ekspertų. Paprašėme jų pasidalinti patarimais, padėsiančiais sėkmingai startuoti ar kopti karjeros laiptais informacinių technologijų sektoriuje.

 

#1 Atsako Kristupas Antanavičius, „NordVPN“ programinės įrangos inžinierius
Kaip sisteminio lygmens programuotojas (angl. low-level programmer) Kristupas daugiausia dirba su techniniais tinklo problemų sprendimais. Kristupui dažnai tenka susidurti su tokiais iššūkiais, kurių sprendimo būdų negalima surasti pasinaudojus „Google“ paieškos sistema. Todėl visus atsakymus Kristupas turi sugalvoti ir sukurti pats.

 

Kristupo patarimai:

 • Programuotojo tikslas yra ne rašyti kodą, o spręsti problemas, nes kodas, viso labo, yra tik problemos sprendimo būdo aprašymas. Todėl iškilus problemai, pirmiausia visą dėmesį sutelkite į jos esmę ir leiskite kodui ją atspindėti.
 • Nepamirškite, kad kodas turėtų būti kiek įmanoma paprastesnis, trumpesnis ir glaustesnis, o jį perskaičius turėtų būti aišku, su kokia problema bandoma susitvarkyti.
 • Kaskart programuodami, užduokite sau šiuos du klausimus. Ieškodami atsakymų, suprasite, kad galbūt yra kitas, geresnis ir greitesnis sprendimo būdas. Gali paaiškėti, kad pradinė užduotis yra visai kitokia nei buvo manyta iš pradžių. Įsigilinimas į problemos esmę ir tinkamiausio sprendimo būdo parinkimas yra du esminiai dalykai, į kuriuos dėmesį turėtų atkreipti kiekvienas su tuo dirbantis specialistas.
  • Kokią problemą šiuo kodu siekiama išspręsti?
  • Ar verta spręsti šią problemą?
 • Kalbant apie programavimą, pirmiausia siūlyčiau išmokti žemo, ar dar kitaip vadinamo sisteminio lygio (angl. low-level) programavimo kalbų, pavyzdžiui, „C“ arba „Assembly“. Mokėdami jas netrukus susidursite ir su jų apribojimais. Pamatysite, kad naudojantis vien tik jomis kai kurių sprendimų sukurti gali ir nepavykti.
 • Tuomet jums teks mokytis aukštesnio lygio programavimo kalbų. Visgi, net ir tuomet galite susidurti su apribojimais. Pavyzdžiui, parašyti gamybinę operacinę sistemą būtų kur kas sunkiau naudojant „GCED“ kalbas, tokias kaip „Java“ ar „C#“, nei pasirinkus paprastesnę programavimo kalbą.

 

#2 Atsako Marijus Briedis, „NordVPN“ technologijų vadovas
Marijaus darbas – užtikrinti, kad visi „NordVPN“ technologijų projektai ir infrastruktūra veiktų sklandžiai, o produktai būtų suderinami su naujausiomis technologijomis. Savo karjerą „NordVPN“ Marijus pradėjo kaip „Linux“ sistemos administratorius ir nuo tada sėkmingai judėjo iki dabartinės pozicijos.

 

Marijaus patarimai:

 1. Susikurkite tvirtus pagrindus. Technologijos keičiasi, sistemos keičiasi, programavimo kalbos išpopuliarėja ir praranda aktualumą, bet 1 ir 0 išlieka svarbiausia technologijų pramonės dalimi. Ir taip bus iki tol, kol jų nepakeis kvantinis bitas (angl. qubit, quantum bit). Turėdami stiprius vienos ar kelių sričių pagrindus, net ir atsiradus naujoms technologijoms, galėsite nesunkiai išspręsti iš pažiūros „neįveikiamas“ problemas. Lyg riešutus gliaudydami vieną problemą po kitos, imsite pastebėti dėsningumus. Tokia patirtis palengvins bet kokių ateityje iškilsiančių problemų sprendimą.
 2. Niekada nenustokite mokytis. Nuolat gilinkite savo žinias, dalinkitės su kitais ir intensyviai taikykite praktikoje. Gimė nauja idėja nedideliam projektui? Puiku! Suprogramuokite ją „Rust“ arba „Zig“ programavimo kalbomis! Svarstote apie naują tinklo protokolo „RFC“? Nuostabu – sukurkite jį, išbandykite patys bei pakvieskite išbandyti kolegas. Dalindamiesi sukauptomis žiniomis su kitais, jūs ne tik pagilinsite turimus įgūdžius IT sektoriuje, bet ir pagerinsite savo minkštuosius įgūdžius (angl. soft skills), kurie šiuolaikiniame pasaulyje yra ne mažiau svarbūs.
 3. Stabtelkite ir apmąstykite. Atminkite, kad įgyvendinus projektą labai svarbu atsigręžti atgal ir įvertinti atliktą darbą. Prisiminkite, kokie sprendimai buvo priimti ir kodėl. Ar tuo metu jie buvo geriausi įmanomi sprendimai įvertinus dabartines technologines galimybes? Ką buvo galima padaryti kitaip? Taip apmąstydami savo patirtis jūs atrasite, ką bus galima tobulinti atsiradus naujiems technologiniams sprendimams ir turint daugiau patirties.

 

#3 Atsako Maggie, „NordVPN“ kibernetinio saugumo ekspertė
Pagrindinė Maggie užduotis – vykdyti įsilaužimus ir ieškoti pažeidžiamų vietų. Įvertinę šios darbuotojos pozicijos svarbą, nusprendėme įslaptinti jos tapatybę tiesiog pavadindami ją Maggie.

 

Maggie patarimai:

 • Įsilaužimų vykdymas labai skiriasi nuo programavimo. Prieš imdamiesi šio darbo jūs turėsite pakeisti savo mąstymą ir būti pasiruošę įgyti ypatingų techninių žinių. Visų pirma, jums nebereikės kurti sistemų. Jūs turėsite jas nulaužti. Dažnai tai gali būti dar sunkiau. Čia nebepakaks konkrečių technologijų ir programavimo kalbų išmanymo. Pasiruoškite visais įmanomais būdais mokytis, kad užpildytumėte savo žinių spragas.
 • Jeigu jaučiate, kad neturite pakankamo techninio išsilavinimo, skirkite laiko, kad patobulintumėte savo techninius įgūdžius. Norint įsilaužti jums neužteks žinoti, kokios gali būti silpnosios programos ar sistemos vietos. Jūs turėsite gerai išmanyti ne tik programavimą, bet ir suprasti, kaip veikia sistemos, tinklai, duomenų bazės, žiniatinklių technologijos, operacinės sistemos. Todėl pasiruoškite ir skirkite tam daug laiko ne tik mokydamiesi, bet ir sekdami kibernetinio saugumo naujienas, skaitydami tinklaraščius, pavyzdžiui, „Bug bounty“ straipsnius, ir tapdami įvairių kibernetinio saugumo bendruomenių dalimi. Svarbiausia šiame darbe – nuoširdžiai domėtis kibernetiniu saugumu, o kiti reikalingi įgūdžiai atsiras kartu su praktika.
 • Kitas svarbus aspektas, kurį turite suprasti: šis darbas ne visada smagus ir kur kas sunkesnis nei įsivaizduojate. Jis tikrai neprimins filmo „Hakeriai“ ir labai skirsis nuo „Capture the flag“ žaidimo iššūkių. Turėsite ieškoti ne tik saugumo spragų įvairiose sistemose, bet ir konsultuotis su programuotojais, peržiūrėti kodą ieškodami pažeidžiamų vietų, vesti mokymus ir nuolat galvoti, kaip pagerinti saugumą organizacijos viduje. Turėsite susitaikyti ir su tuo, kad jūs keletą savaičių nerasite jokių saugumo spragų ir tai, žinoma, kels didžiulį nusivylimą. Tačiau šiame darbe svarbiausia nenuleisti rankų ir bandyti tol, kol pavyks.

 

#4 Atsako Algirdas Stonkus, „Nord Security“ mokėjimo sistemų programuotojų komandos vadovas
Algirdo darbas – integruoti skirtingus nacionalinius ir tarptautinius mokėjimo būdus, taip pat – naujas anoniminių mokėjimų sistemas, pavyzdžiui, kriptovaliutas.

 

Algirdo patarimai:
Jaunesniems programuotojams patarčiau atkreipti dėmesį į du esminius dalykus.

 1. Nebijokite sudėtingų užduočių. Kaskart jas įveikę, įgysite naujų įgūdžių. Ir nepamirškite testuoti visą savo kodą vienetiniais ir integraciniais testais, kad užkirstumėte kelią problemoms dar iki joms atsirandant.
 2. Stenkitės būti daugiau negu vieno tipo programuotojas. Visų pirma, išsiaiškinkite, kaip viskas veikia. Siekite suprasti esmines dalis ir kaip jos tarpusavyje susijusios. Įsisavinkite visas geriausias praktikas ir nepabijokite užduoti klausimų savo mentoriams vos tik jums kyla kokių nors neaiškumų.

 

#5 Atsako Šarūnas Maželis, „Nord Security“ programuotojų komandos vadovas
Šarūno vadovaujamos komandos dirba su itin svarbiais verslo projektais. Tarp jų – atsiskaitymo ir vartotojo valdymo skydelio procesai. Šarūnas taip pat atsakingas už sistemų efektyvumo užtikrinimą visais lygmenimis.

 

Šarūno patarimai:

 • Norėdami dirbti šioje pozicijoje, stenkitės aiškiai bendrauti ir išmokite klausyti netrukdydami. Mokėkite užduoti teisingus klausimus ir, svarbiausia, būkite atviri.
 • Taip pat privalote turėti ne tik stiprius techninius pagrindus, bet ir puikiai išlavintus minkštuosius įgūdžius (angl. soft skills) – komandinio darbo, vadovavimo, laiko planavimo ir problemų sprendimo. Labai svarbu, kad jums patiktų bendrauti su daugybe žmonių, nes tai – neatsiejama tokio darbo dalis.
 • Vyrauja klaidinga nuomonė, kad programuotojų komandos vadovo pozicija yra viena iš programuotojo karjeros pakopų. Nors šis vaidmuo ir yra techninio pobūdžio, jis apima daug netechninių pareigybių, kurios kai kuriems programuotojams gali nepatikti. Tai iš esmės yra karjeros pokytis, o ne paaukštinimas, todėl įsitikinkite, kad žinote, kur einate.

 

Arno Usavičiaus nuotr.

Prisijunk prie idialogue!

Dalintis Facebook

„Nord Security“

Tobulėjimui
Neringa Sendriūtė Sėkmės istorija
Kodėl nuo gyvenimo Australijoje gali norėtis pabėgti ir laimę atrasti Lietuvoje?
Gyvenimas užsienyje šiandien nebėra retas reiškinys, o istorijų apie platesnes galimybes, pasaulio pažinimą ir geresnes ekonomines sąlygas turime apsčiai. Visgi, emigravimas gyvenimui į kitą šalį yra sudėtingas gyvenimo pokytis, mat dažnam viską tenka pradėti nuo nulio.
Skaityti toliau
Amston Praktinis patarimas
Kaip pasiruošti darbo pokalbiui dėl IT pozicijos?
„Statista“ duomenimis, 2023-ieji buvo pažymėti vienais didžiausių atleidimų IT sektoriuje per pastarąjį dešimtmetį. Darbuotojus masiškai atleido technologijų gigantai „Amazon“, „Meta“, „Google“ ir „Microsoft“. Pasauliniai pokyčiai IT technologijų srityje neaplenkė ir Lietuvos – pirmąjį šių metų ketvirtį su visais arba dalimi savo darbuotojų atsisveikino ir ne viena Lietuvoje veikianti IT kompanija.
Skaityti toliau
idialogue Praktinis patarimas
Grįžtamasis ryšis: kodėl nevertėtų pamiršti jo svarbos bei kaip jį teikti?
Grįžtamasis ryšys yra konstruktyvus (į)vertinimo atsakas kolegai apie atliktą užduotį, elgesį, rezultatus. Jis gali būti tiek teigiamas, tiek neigiamas. Visgi mentoriui grįžtamasis ryšys reiškia kur kas daugiau. Tai – padėka už skirtą laiką, savo žinių pasidalijimą bei patirčių pritaikymą mentee situacijoms. Kodėl mentee neturėtų pamiršti suteikti savo mentoriui grįžtamąjį ryšį ir kaip tai daryti tinkamai atsako idialogue mentorė Renata Šepetė.
Skaityti toliau