Neringa Sendriūtė

2025.07.10

Kai patirtis kalba garsiau nei titulas: apie sąmoningą karjeros pokytį

Įsivaizduokite: lekiate automobiliu į susitikimą su kolegomis viename iš Lietuvos regionų, o ausinėse – pokalbis su pašnekovu, klausiančiu „Tai kaip tau pavyksta keisti karjerą taip drąsiai ir lengvai?”.

Toks dinamiškas ritmas – mentorės Evelinos Juchnevič kasdienybė, kur didžiausi greičiai ir netikėčiausi posūkiai vyksta ne kelyje, o jos karjeroje.

Dar visai neseniai ji buvo žinoma kaip verslo procesų valdymo (BPM) vadovė – aukštos kompetencijos ekspertė, kuriai būdinga stipri logika, struktūruotas mąstymas ir orientacija į efektyvumą. Net ir idialogue platformoje ji dažną savo mentee drąsino ir vedė procesų valdymo srities link.

Bet gyvenimas, kaip ir pokalbis kelyje, kupinas netikėtumų. Įmonėje įvykus pokyčiams, Evelina atsidūrė profesinėje kryžkelėje: pozicija, kurioje ji buvo pasiekusi aukštumas, staiga pakeitė kryptį.

Pokalbyje Evelina Juchnevič dalinasi, kaip jai pavyksta transformacijas priimti lengvai ir kokios savybės bei įrankiai padeda ne tik išgyventi, bet ir klestėti nuolat besikeičiančioje profesinėje aplinkoje.

 

Pokytis kaip galimybė, o ne planas

 

„Mano profesiniai pokyčiai klostėsi labai natūraliai, nes nei vienas, nei antras karjeros pokytis nebuvo planuotas“, – pokalbį tęsia Evelina. 

Jos kelias į procesų valdymą, o vėliau ir į personalo sritį, nebuvo ilgo strategavimo rezultatas. Tai buvo greitai priimti sprendimai, atsiradus netikėtoms galimybėms.

Pirmasis reikšmingas karjeros posūkis iš pardavimų į procesų valdymą įvyko tuomet, kai pažįstamas, įvertinęs Evelinos sisteminį mąstymą, orientaciją į efektyvumą bei susidomėjimą skaitmenizacija, rekomendavo ją pozicijai, kuri tuo metu Lietuvoje dar buvo mažai kam atpažįstama. 

„Jutau, kad aiškiai apibrėžti procesai, duomenimis grįsti sprendimai ir veiklos valdymas man buvo artimesni nei pardavimų sritis”, – prisimena Evelina. 

Ji nedvejodama priėmė iššūkį ir nors trūko išankstinio pasiruošimo, didžiulis įgimtas smalsumas ir noras mokytis, palaikomi stiprios komandos ir vadovų, leido jai greitai įsitvirtinti ir tapti savo srities eksperte.

Antrasis, ne mažiau drąsus pokytis įvyko visai neseniai. Keičiantis organizacijos poreikiams ir Evelinos iki tol užimtai pozicijai praradus aktualumą, personalo vadovė, matydama jos stiprybes, pateikė netikėtą pasiūlymą: „Evelina, aš matau tave žmogiškųjų išteklių srityje – tu esi tikras HR žmogus”.

Ir vėl, nors Evelina neturėjo jokios formalios patirties šioje srityje, ji pasikliovė savo gebėjimu bendrauti, suprasti žmones ir noru būti didelių pokyčių dalimi.

 

Sėkmės ingredientai: smalsumas, ego valdymas ir prasmės paieškos

 

Kas lemia, kad vieniems karjeros pokyčiai kelia stresą, o Evelinai tai tampa nauju augimo etapu? Ji išskiria kelis esminius dalykus.

Nenumaldomas noras mokytis – tai varomoji moters jėga, nuolat skatinanti ją palikti komforto zoną ir drąsiai priimti naujoko vaidmenį, net jei prieš tai ji buvo pripažinta aukščiausio lygio eksperte savo srityje. 

„Mane motyvuoja augimas, tad man svarbu patekti į aplinką, kurioje galiu mokytis, tobulėti ir spręsti naujus iššūkius. ”, – sako E. Juchnevič.

Anot mentorės, gebėjimas sąmoningai pereiti iš vadovaujančio vaidmens į ekspertiškai gilų, bet nevadovaujantį vaidmenį rodo brandą ir gebėjimą valdyti ego. 

„Kai tau 20, gali atrodyti, kad svarbiausia – vadovo titulas. Tačiau augant supranti, jei tavo ego subalansuotas, svarbiausia tampa ne pozicija, o tai, kur gali save pilnai realizuoti bei sukurti didžiausią vertę organizacijai.”

Moteris pabrėžia, kad priimant sprendimus dėl karjeros pokyčių jai svarbiausia buvo ne pareigų pavadinimai, o galimybė prisidėti prie reikšmingų organizacinių transformacijų. 

 

Praktiniai įrankiai sėkmingam startui naujoje srityje

 

Visgi, teorijos ir noro neužtenka – reikia ir praktinių veiksmų. Mentorė dalinasi savo patikrinta strategija, kaip greitai įsivažiuoti naujoje srityje:

  1. Mokymasis „on the go“: Evelina aktyviai prašo kolegų – profesionalų rekomendacijų. „Duokit man knygas, pasakykit, kur gauti visą medžiagą, kad aš galėčiau augti.“
  2. Išnaudojamas laikas: Keliones į darbą pašnekovė paverčia mokymosi laiku, klausydama audio knygų ar verslo tinklalaidžių, pavyzdžiui, „Proto industrija“, kuri padeda geriau suprasti verslo kontekstą.
  3. Bendruomenės ir asociacijos: „Ir sau, ir savo mentee visada rekomenduoju jungtis į asociacijas, nes tikrai visos sritys jas turi. Asociacijose dalyvaujant įgiji naujausią informaciją ir reikalingų kontaktų.“ 
  4. Aktyvus tinklo kūrimas: Evelina taip pat nebijo parašyti nepažįstamiems žmonėms per LinkedIn ir paprašyti patarimo. „Aš nebijau kopijuoti. Jeigu kažkas gerai padarė ir jiems pasiteisino, ir jie praėjo visą kelią, kodėl gi nepaklausus?“ – sako ji, pabrėždama, kad dauguma žmonių Lietuvoje yra atviri ir noriai dalinasi patirtimi.

 

Ateities vizija – sujungti visas patirtis

 

Kiekvienas E. Juchnevič karjeros etapas ne tik papildė jos žinių bagažą, bet ir išplėtė strateginį verslo matymą. 

„Buvimas skirtingose organizacijos funkcijose – nuo pardavimų iki procesų valdymo ir žmogiškųjų išteklių – suteikė man visapusišką verslo suvokimą”, – sako ji. Ši patirtis leidžia Evelinai priimti labiau pagrįstus sprendimus, matant organizaciją kaip vientisą sistemą, kur svarbus ne tik rezultatas, bet ir veiklos efektyvumas bei žmonių įsitraukimas.

Turėdama patirties tiek procesų optimizavimo, tiek lyderystės srityse, Evelina žvelgia į ateitį su aiškia kryptimi: „Sujungus mano pardavimų „know-how“ su žmogiškųjų išteklių kompetencijomis, matau save augančią ten, kur galiu daryti strateginį poveikį visai organizacijai”.

Galiausiai, visa tai yra puikus pavyzdys, kaip smalsumas, drąsa klausti ir prasmės paieškos gali atverti duris į karjerą, kurios neįmanoma suplanuoti pagal visuomenės standartus, bet kuri atneša gilų pasitenkinimą ir nuolatinį augimą.

P.S. jei nori su Evelina apie karjeros pokyčius pakalbėti artimiau, gali ją pakviesti mentorystei idialogue platformoje.

Prisijunk prie idialogue!

Dalintis Facebook

Neringa Sendriūtė

Tobulėjimui
Neringa Sendriūtė Praktinis patarimas
Kryžkelėje: kurti savo verslą ar pasirinkti „intraprenerystę“?
Ar tikrai vienintelis būdas išlaisvinti savo verslumą yra mesti samdomą darbą ir pradėti verslą nuo nulio? O gal egzistuoja saugesnis kelias? Pokalbis su verslo koučingo specialistu ir mentoriumi Antanu Jurevičiumi atskleidžia, kad vis daugiau dėmesio sulaukia „intraprenerystė“ – galimybė realizuoti savo verslumo potencialą organizacijos viduje. 
Skaityti toliau
Neringa Sendriūtė Praktinis patarimas
Kaip sėkmingai keisti karjerą, pasitelkiant radikalų atvirumą?
„Didžiosios rezignacijos“ (angl. the great resignation) ir „tyliojo pasitraukimo“ (angl. quiet quitting) eroje, kai milijonai žmonių visame pasaulyje permąsto savo santykį su darbu, mentorės Ramintos Bartkienės istorija yra ypač aktualus atvejis. 
Skaityti toliau
Neringa Sendriute Praktinis patarimas
Kodėl prieš darant karjeros pokytį verta atlikti asmenybės vertinimo testą?
Svarstant apie karjeros pokyčius, daugelis iš mūsų praleidžia patį svarbiausią žingsnį – gilų ir atvirą žvilgsnį į save. Pasak idialogue mentorės, ilgametės personalo vadovės ir koučerės Kristinos Kripaitienės, bet kokia transformacija gyvenime turėtų prasidėti nuo savęs pažinimo: suvokimo, kur esu dabar, kokios mano stiprybės, rizikos ir polinkiai. Pasak ekspertės, dažnas į koučingo ar mentorystės konsultacijas atėjęs žmogus stokoja žinių apie save – pavyzdžiui, negali įvardinti net dešimties savo geriausių savybių. 
Skaityti toliau