Mantas Bučys

2019.03.19

Raktas į efektyvumą - nuolatinio mokymosi sistema

Jei kas nors atsitiktinai tavęs paklaustų „Kokių dalykų nori mokytis?“, tikriausiai galvoje kiltų daug variantų. Ir tai yra normalu - visi turime įgimtą norą siekti naujų žinių ir įgūdžių. Tačiau daugeliui mūsų, noras išmokti naujų įgūdžių tiesiog lieka tikslais, o ne tampa realybe, arba - įgyjame šiuos įgūdžius tik tuomet, kai esame priversti tai padaryti, kaip pavyzdžiui, to reikalauja darbas ar nauji projektai.

Tačiau mes negalime savo žinias plėsti tik tais atvejais, kai to iš mūsų reikalauja, mūsų nuolatinis mokymasis turi būti strategiškas ir tikslingas.

Kaip užrašų programėlė pakeitė mano gyvenimą

„I must create a system or be enslaved by another man’s.“ — William Blake

Svarbiausias žingsnis, kuriant nuolatinio mokymosi sistemą, yra aiškus žinojimas to, ką nori išmokti pirmiausiai. Sąrašas įgūdžių, kuriuos tu nori įvaldyti, tampa būtinybe, taigi labai rekomenduoju jį parengti įvardinant ko nori išmokti ir įgyvendinti per artimiausius mėnesius. Tai gali būti žinių plėtimas Blockchain ir kriptovaliutų srityje, emocinės sveikatos klausimai ar daugelis kitų.

Darbo įrankis numeris vienas asmeniškai man yra užrašų programėlė Evernote, kuria pradėjau naudotis dar 2012 metais. Tai iš esmės pakeitė mano tikslų siekimo įpročius, nes išmokau strategiškai valdyti savo laiką, saugoti svarbią informaciją ir sekti savo progresą. Atvirai kalbant, neįsivaizduoju savo dienos be šio nuostabaus įrankio.

Prioritetai turi būti tikslūs

„The future belongs to those who learn more skills and combine them in creative ways.“ — Robert Greene

Įtraukus į sąrašą tikslus, įgūdžius ar įvairias veiklas, svarbu nustatyti tikslius prioritetus. Juos gali reitinguoti pagal asmeninius kriterijus, kaip pavyzdys: „Ar tai padės mano karjeroje?“, „Kaip aistringai į tai žiūriu?“, arba „Kaip sunku to mokytis?".

Kitas žingsnis yra išsiaiškinti, koks yra jūsų mokymosi stilius, nes tai padės nustatyti, kokiais būdais mokytis tau sekasi geriausiai.

Įrankiai, kurie tau padės

Sužinojus, ką išmokti ir kaip išmokti, ateina laikas atrasti naudingų įrankių. Tai gali būti elementari paieška Google sistemoje „Geriausios UI / UX dizaino knygos“, programavimo kursai ar biohacking patarimai, esantys YouTube platformoje, lavinantys jūsų smegenų veiklą ir aštrinantys koncentraciją. Laikas, kurį praleidžiate valgydami ar keliaudami, vis dar gali būti praleisti klausantis podcast ar žiūrint informatyvų vaizdo įrašą.

Susirask mentorių

„If you have the opportunity to do amazing things in your life, bring someone with you.“ — Simon Sinek

Geresnė strategija yra rasti mentorių, kuris jau turi spektrą įgūdžių, kuriuos tu nori įvaldyti. Tai labai veiksmingas būdas, padedantis tobulėti, nes mentorius motyvuos tave, dalinsis patarimais ir patirtimi, jis bus žmogus, orientuotas į tavo augimą.

Socialinė medija gali būti naudinga

„When information is cheap, attention becomes expensive“ — James Gleick

Žinoma, net jei aš daugiausia dėmesio skiriu produktyvumui, dažnai nepastebiu, kaip socialiniuose tinkluose pradedu tikrinti naujienas. Labai naudinga pritaikyti socialinių tinklų kanalus taip, kad būtų rodomas pridėtinės vertės turinys. Aš tikrai perskaitysiu arba žymėsiu visus Facebook dizaino ar karjeros straipsnius ir prenumeruosiu YouTube kanalus, kurie daro tikrai puikius ir naudingus vaizdo įrašus.

Mažiau palyginimų, daugiau kūrybos

„You should be far more concerned with your current trajectory than with your current results.“ — James Clear

Kita medalio pusė - jei internete praleidžiate nemažai laiko, pavydas ir nerimas gali būti neišvengiami dalykai. Visada atrodys, kad kiti turi daugiau negu jūs.

      » Užsidirbai 10.000 eurų. Kitas pardavė savo startuolį už 100 milijonų.
      » Parašei sėkmingą straipsnį. Kitas parašė New York Times bestselerį.
      » Gražią pavasario dieną praleidai parke. Kitas savo dienas leidžia rojuje, kuriame gurkšnoja kokteilį ir ramiai stebi vis pilnėjančią banko sąskaitą.

Kompasu pasitikėk labiau nei žemėlapiu. Kuo mažiau lyginsi ir daugiau kursi, tuo labiau galėsi susikoncentruoti į nuolatinį mokymąsi, išvengdamas blaškymosi ir nereikalingo nerimo.

Nėra pasiteisinimo nesimokyti reguliariai

„Free time is not found, it is made.“

Iš tiesų, nėra jokio pasiteisinimo nesimokyti reguliariai. Yra daugybė būdų, kaip galite išmokti naujų įgūdžių.

Nuolatinis mokymasis yra nuostabus, tai mūsų gyvenimo pagrindas. Tad mokykis, ugdyk savo gebėjimus ir plėsk savo žinių bagažą - būk strategiškesnis mokymosi atžvilgiu.

Tai gali būti smagu.

Prisijunk prie idialogue!

Dalintis Facebook
Tobulėjimui
Neringa Sendriūtė Praktinis patarimas
Kokią abipusę vertę neša mentorystė?
Tiek asmeniniame, tiek profesiniame gyvenime siekis tobulinti savo įgūdžius, mokytis naujų dalykų ir reguliariai mesti sau iššūkius gale dienos atneša daug naudos ir kelia pasitenkinimą. Mentorystė šiandien tampa veiksmingu ir, svarbiausia, tvariu įrankiu, padedančiu neatsilikti nuo asmeninio tobulėjimo temų. Nuo greitesnio savęs ugdymo iki pasitikėjimo didinimo – tiek daug galima pasiekti mentorystės vediniems žmonėms, tad net stebina, kad tik 37% profesionalų turi mentorių arba patys mentoriauja. Taigi, jei svarstai apie mentorystę, bet nesi tikras, ar tai tau (ar tavo verslui) – mes pasiruošę pakeisti tavo nuomonę!
Skaityti toliau
idialogue Augimui
Kodėl kiekvienam vadovui reikia mentoriaus?
Vadovai, lyderiai ir darbo komandų vedliai, sukluskite jei savo žodyne randate „žinau daugiau nei kiti” ir „viską turiu padaryti pats”. Nėra gėdinga nežinoti, o prašyti palaikymo nėra silpnumo ženklas. Tai patvirtina ir idialogue mentorių (ne tiki mūsų mentoriai) žodžiai, kurie šiame straipsnyje dalinasi, kodėl kiekvienam vadovui reikia mentoriaus. Išduosime paslaptį – geriausieji ir daugiausiai pasiekusieji turėjo aplinkos pagalbą ir palaikymą bei savo profesinę išmintį pildė kitų žmonių įžvalgomis.
Skaityti toliau
Vaida Garbauskė Praktinis patarimas
Klaidingi įsitikinimai apie mentorystę, stabdantys tave nuo augimo galimybių
Mentorystė neturėtų būti mitais ir klaidingais įsitikinimais apipintas procesas, mat tai dažną gali  sulaikyti nuo „siųsti užklausą mentoriui” mygtuko paspaudimo. Paradoksalu, kad mentee varžosi kreiptis į mentorius, kuomet šie geranoriškai siūlo savo laiką ir patirtį. O lygiai taip pat liūdina faktas, kad ne visi žino, jog į mentoriaus sąvoka įeina žymiai daugiau, nei dešimčių metų profesinė patirtis. Kokie yra pagrindiniai mitai, gaubiantys iš tiesų paprastą, prieinamą ir daug vertės abiem pusėms atnešantį mentorystės procesą, mums atsakyti sutiko idialogue mentorė ir sertifikuota koučerė Vaida Garbauskė.
Skaityti toliau