Neringa Sendriūtė

2025.02.28

Darbo startuolyje realybė: kam verta rinktis šį karjeros kelią?

Kai kalbame apie darbą startuolyje, dažnai įsivaizduojame jaunatvišką aplinką, „prosecco” kraną virtuvėje ir stalo tenisą koridoriuje. Tačiau idialogue mentorė Živilė Auruškevičienė, mačiusi startuolių realybę iš įvairių perspektyvų, piešia kur kas sudėtingesnį paveikslą. 

Karjerą pradėjusi nuo edukacinio startuolio „Vilnius Coding School”, vėliau ji prisijungė prie sparčiai augančios IT kompanijos, o dar vėliau – prie fintech organizacijos, kur teko matyti komandos augimą „nuo nulio”. 

Šiandien mentorė dalinasi vertingomis įžvalgomis apie tai, kas iš tiesų lemia karjeros sėkmę startuolių aplinkoje ir kodėl kai kuriems specialistams tradicinė įmonė gali būti geresnis pasirinkimas.

 

Nuo svajonių vakarėlių iki 10 valandų darbo dienų

 

„Mes dažnai startuolius įsivaizduojame kaip disneilendą – vakarėliai, papildomi naudų paketo privalumai ir Macbook Pro kompiuteris, bet žmonėms taip pat reikia suprasti, kad jiems reikės dirbti daug daugiau nei įprastose korporacijose. Daug daugiau”, – be užuolankų sako Živilė, kalbėdama apie dažnai romantizuojamą startuolio kultūrą.

Ji pasakoja, kad realybėje darbo diena startuolyje dažnai neturi aiškių ribų – čia nėra įprasto „nuo 8 iki 5” ritmo, o projektai ir užduotys gali pareikalauti daug daugiau laiko ir energijos, nei iš pradžių atrodo. 

„Kai tavo komandoje dirba tik keli žmonės, o projektas turi būti pristatytas rytoj – tu negali tiesiog išeiti namo, nes baigėsi darbo valandos. Nėra kam perimti tavo darbų ar užbaigti projekto”, – aiškina Živilė.

„Dažnai žmonės ateina į startuolius tikėdamiesi lankstumo ir laisvės, bet nesupranta, kad ta laisvė ateina su didele atsakomybe. Taip, tu gali ateiti į darbą 11 valandą, bet greičiausiai išeisi 9 vakaro, nes projektas turi būti užbaigtas. Arba dirbsi savaitgalį, nes klientas iš JAV nori pristatymo pirmadienį”, – dalinasi patirtimi HR ekspertė.

 

Galimybė atrasti savo specializaciją

 

Živilės kelias startuolių pasaulyje prasidėjo „Vilnius Coding School”, kur ji buvo viena pirmųjų darbuotojų. Būtent ši patirtis tapo puikiu pavyzdžiu to, kada verta rinktis darbą startuolyje ir kokias galimybes jis atveria.

„Kai dirbi startuolyje, kuriame komandos dar tik auginamos, tenka daryti viską: tie patys žmonės parduoda, tie patys ieško lektorių ir juos onboardina, ir kuria programas su lektoriais, ir ieško partnerių, ir renginius organizuoja. Tai buvo labai intensyvus laikotarpis, bet tuo pačiu labai greitai augome”, – pasakoja moteris apie savo pirmuosius žingsnius. 

Živilė pabrėžia, kad būtent toks universalumas gali padėti atrasti savo profesinį kelią: „Jei nežinai, ką tiksliai nori daryti, startuolis yra puiki vieta išsigryninti. Čia prisilieti prie daugybės procesų, greitai pamatai, kas tau sekasi geriausiai, kas teikia daugiausiai džiaugsmo”. 

Moteris pati, dirbdama „Vilnius Coding School”, ne tik pamatė, kaip iš idėjos gimsta realus verslas, bet ir atrado savo aistrą – darbą su žmonėmis ir HR procesų kūrimą.

 

Nuo milžiniškų iššūkių iki žaibiško karjeros augimo

 

Iš „Vilnius Coding School” patirties Živilė žinojo, kaip atrodo startuolio augimas, tačiau darbas fintech sektoriuje atnešė mentorei visiškai naują tempo suvokimą.

„Reikėjo kurti procesus, sistemas, kultūrą – ir visa tai tuo metu, kai verslas jau skriejo pirmyn visu greičiu. Tai buvo tarsi bandymas surinkti lėktuvą, kuris jau skrenda. Visgi būtent toks tempas atveria neįtikėtinas karjeros galimybes”, – prisimena Živilė. Ji pasakoja, kaip techniniai specialistai per pusmetį tapdavo komandų vadovais, o projektų vadovai – produktų savininkais.

„Tradicinėje įmonėje tokiam karjeros šuoliui reiktų 5–7 metų, o startuolyje tai gali įvykti per metus, nes augant verslui, auga ir galimybės. Čia iniciatyvumas labai greitai pastebimas ir įvertinamas. Tai tarsi profesinė raketa – ji kelia tave į viršų neįtikėtinu greičiu, bet tu turi būti pasiruošęs atlaikyti tą greitį”, – pabrėžia ji. 

 

Kam tinka startuolio aplinka?

 

Remdamasi savo patirtimi, Živilė aiškiai mato, kokiems žmonėms startuolio aplinka yra tinkamiausia. „Startuolyje reikia turėti daug energijos, kūrybiškumo, optimizmo, nes reiks mokytis greitai iš savo klaidų, nebijoti neapibrėžtumo ir mąstyti plačiau. Turi būti labiau žingeidus, nes tau niekas neateis, neatneš, nepasakys”, – paaiškina ji, pridurdama: „Čia nuo žmogaus charakterio priklauso ir taip pat nuo gyvenimo aplinkybių, ar turi šeimą, vaikų ir pan., nes gali būti sunkiau suderinti.”

Anot mentorės, startuolyje sėkmingiausi tie žmonės, kurie:

  • Nebijo neapibrėžtumo
  • Moka greitai adaptuotis prie pokyčių
  • Turi stiprią vidinę motyvaciją
  • Sugeba savarankiškai organizuoti savo darbą
  • Yra pasiruošę mokytis iš klaidų
  • Svarbiausia – nebijo prisiimti atsakomybės

„Dirbant startuolyje reikia nusiteikti gyventi nesvarumo būsenoje ir gauti kasdienius iššūkius”, – atvirai kalba Živilė. Ji pasakoja, kaip dažnai tenka prisiimti skirtingus vaidmenis, greitai mokytis naujų dalykų ir priimti sprendimus turint ribotą informaciją.

 

Karjeros pradžia: kodėl ne startuolyje?

 

Živilė turi netikėtą, bet pagrįstą poziciją dėl karjeros pradžios: „Aš karjeros nesiūlyčiau startuoti nuo startuolio, nes geriausiai startuolyje sekasi tiems, kurie jau yra atėję su gerais pamatais”. 

Ji rekomenduoja: „Siūlyčiau pirma eiti į didesnę korporaciją, kur procesai jau išdirbti ir kur gali pasisemti daug gerųjų patirčių”. Jos patirtis rodo, kad žmonės, kurie ateina į startuolius su patirtimi iš tradicinių įmonių, geriau supranta, kaip kurti procesus ir valdyti augimą. 

Remdamasi savo patirtimi, Živilė siūlo į startuolius ateiti bent jau padirbus kelis metus stabilioje įmonėje su ilgamete patirtimi, kad pamatytum visus procesus, kaip jie veikia ir kodėl veikia. „Tai nėra būtina tvirtų pamatų sąlyga, bet ateiti su bent kelių metų patirtimi tikrai naudinga”, – pabrėžia ji. 

Živilė taip pat pastebi, kad iš korporacijos atėję žmonės gali padėti startuoliams įsinešti tam tikros tvarkos ir struktūros, ir padėti išeiti iš tam tikro „chaosėlio”, tačiau priduria, kad deja, ne visi atėję sugeba adaptuotis naujoje dinamikoje ir grįžta atgal į stabilesnes įmones.

 

Paskutinė stotelė: įsivertink savo pasirengimą

 

Živilės patirtis atskleidžia, kad darbas startuolyje nėra vien tik „disneilendas” su moderniais biurais ir vakarėliais. Tai intensyvi, daug energijos reikalaujanti aplinka, kuri gali suteikti unikalių galimybių profesiniam augimui, bet tik tiems, kurie turi tinkamą požiūrį, stiprius profesinius pagrindus ir yra pasiruošę intensyviam darbui.

Ji pabrėžia, kad nepaisant visų iššūkių, startuolio patirtis gali būti nepaprastai vertinga karjeros dalis – jei tik esate tam pasiruošę ir žinote, į ką leidžiatės.

P.S. jei norėtumėte su Živile apie darbą startuoliuose pakalbėti daugiau, galite ją kviesti mentorystei idialogue platformoje.

 

Prisijunk prie idialogue!

Dalintis Facebook

Neringa Sendriūtė

Tobulėjimui
Neringa Sendriūtė Praktinis patarimas
Karjeros galimybės „Avion Express”: kodėl oro linijoms reikia ofiso?
Klaidinga manyti, kad aviacijos srityje karjeros aukštumų siekia tik pilotai. Tam, kad oro linijų veikla vyktų sėkmingai, būtina įvairialypė komanda ir stiprus ofiso užnugaris. Kaip ir visose įmonėse, taip ir oro linijose reikia pasirūpinti logistiniais, finansiniais, teisiniais ir komunikaciniais klausimais. Kartu su mūsų partneriais „Avion Express" šiame straipsnyje žvelgiame į tai, su kokiais iššūkiais susiduria ir kaip profesiškai tobulėja oro linijų biuro specialistai.
Skaityti toliau
Neringa Sendriūtė Praktinis patarimas
Kai norisi viską mesti: 5 priežastys kada tikrai verta keisti darbą
Ryte sunkiai keliamės iš lovos, diena atrodo beprasmė, o darbas tapo rutina be jokio džiaugsmo kibirkšties. Impulsyviai pradedame naršyti darbo skelbimus, svajojame apie naują karjerą ar net fantastinius scenarijus – atidaryti kavinę prie jūros, tapti freelanceriu ar pereiti į visiškai kitą industriją.
Skaityti toliau
Neringa Sendriūtė Augimui
Pašaukimo beieškant: kodėl terapija ant sofos neveikia?
„Karjeros konsultantas neateis ir nesudėlios tavo gyvenimo, tau sėdint ant sofos”, – atvirai sako Luka Lesauskaitė, kurios žodžiai priverčia stabtelėti kiekvieną, svajojantį apie aiškų karjeros kelią. 
Skaityti toliau