Mantas Bučys

2019.02.12

Kaip susikurti svajonių karjerą?

Ar kada nors pagalvojai, kaip ilgai galėtų trukti tavo karjera? Jeigu paklaustum manęs, aš atsakyčiau, kad tavo karjera truks tiek, kiek tavo gyvenimas. Mūsų atsidavimas darbui turi tiesioginės įtakos mūsų gyvenimo kokybei, todėl sprendimas dirbti nemėgstamą darbą kartais būna sunkiai suvokiamas.

Kiekvienas esame susidūrę su etapu gyvenime, kai darbas nepatinka, jaučiamės pavargę ir negalime sulaukti iki ateis penktadienis. Liūdniausia, kad atėjusio savaitgalio tikslas - pailsėti, kad galėtume kartoti užburtą ratą, kodiniu pavadinimu „darbo savaitė“. Darbas neturi būti neigiamas dalykas - „Ugh! Ir vėl pirmadienis. Aš privalau eiti į darbą.“ Gera žinia ta, kad šiais laikais galime turėti tokią karjerą, kokios norime. Atsirado ženkliai daugiau galimybių, tačiau tam tikros problemos išliko.

Kliūčių siekti trokštamos karjeros sumažėjo, tačiau susiduriame su padidėjusia konkurencija. Juk prieš dešimt metų patekti į norimą industriją buvo iššūkis. Dažnu atveju - turėjai būti reikiamoje vietoje, reikiamu laiku ar sutikti reikiamus žmones. Galima pasidžiaugti, kad turime daugiau galimybių eiti norimu keliu, todėl tavo karjeros sėkmė priklauso nuo to, kaip anksti priimsi svarbius sprendimus - juk nori pasirinkti kelią su perspektyva.

O štai paskutinis dalykas, kurio tu nori - šokinėti tarp skirtingų sričių, būti žmogumi, kuris mėgsta daug dalykų ir keičia savo karjeros kryptį kas dvejus metus. Iš dalies, keisti karjeros sritį yra geras sprendimas, tačiau dar geriau - būti atkakliam ir siekti norimų rezultatų.

Norint įgyti reikiamų įgūdžių reikia daug kantrybės, vertei kurti - daug naujų ryšių. Todėl sau privalai užduoti teisingus klausimus, kurie ves link tavo svajonių karjeros.

Kaip sužinoti kokia yra mano svajonių karjera?

Žymus vadybos konsultantas ir rašytojas Peter Drucker knygoje apie žmonių organizuotumą versle „Managing Oneself“, dalinasi svarbiais klausimais, į kuriuos atsakyti naudinga kiekvienam profesionalui.

    1. Kokios yra mano stiprybės?

„First and foremost, concentrate on your strengths. Put yourself where your strengths can produce results.“

Didžioji dalis savo srities profesionalų nusprendžia šį patarimą ignoruoti. Jie turi įsitikinimą, kad geriau taisyti savo silpnąsias vietas. Rezultatas - minia niekuo neišsiskiriančių vidutinybių. Taigi išsiaiškink kokios yra tavo stipriosios pusės ir tada skirk visą dėmesį jas tobulinant.

    2. Kokiomis sąlygomis man dirbti sekasi geriausiai?

“Amazingly few people know how they get things done. Indeed, most of us do not even know that different people work and perform differently.”

Šis klausimas yra kietas riešutėlis, nes tai yra pats sudėtingiausias ir svarbiausias klausimas į kurį reikia atsakyti. Tai gali būti tikras iššūkis, tad norint rasti atsakymą prireiks sąmoningumo, dėmesingumo ar net eksperimentavimo.

Taigi ką autorius turėjo omenyje pabrėždamas šį klausimą? Paslaptis slypi rezultatuose. Kitaip tariant - kaip aš galiu pasiekti rezultatų? Pagalvok apie šiuos dalykus:

      » Kaip įvykdai užsibrėžtas užduotis?
      » Kaip tu mokaisi iš pamokų?
      » Kaip gerai sugebi funkcionuoti esant stresinėms situacijoms?
      » Kokio dydžio kompanijoje tau sektųsi dirbti geriau?
      » Kaip kokybiškai sugebi koncentruoti savo dėmesį?

Labai svarbu save gerai pažinti skirtingose situacijose. Rasti kombinaciją, susidedančią iš skirtingų faktorių, yra milžiniškas žingsnis į priekį.

    3. Kokios mano vertybės?

“To work in an organization whose value system is unacceptable or incompatible with one’s own, condemns a person both to frustration and to nonperformance.”

Vertybių sistema, kurią diktuoja tavo darbovietė, gali tiesiogiai daryti įtaką tavo asmeniniam augimui, todėl naudinga stebėti ar vertybės, kuriomis tenka vadovautis darbe, dera su asmeniniu tavo pašaukimu.

Pagrindinė problema, kuri tau gali kilti - atsakymai į šiuos tris klausimus reikalaus laiko ir dėmesingumo. Ironiška, tačiau didelę dalį jo investuojame į dalykus, kurie kuria tik minimalią vertę arba nekuria jos visai. Taip pat, tampa vis sudėtingiau savo dėmesį koncentruoti į kokią nors veiklą ilgiau nei dvi minutes. Jeigu elgsimės taip ir toliau, tikimybė, kad liksime pasimetę ir nelaimingi, tik didės.

Prisimink, tavo gyvenimas yra tavo karjera. Jeigu tavo gyvenimas bus ilgas, tavo karjera - taip pat. Todėl nebijok eksperimentuoti kelis mėnesius ar net metus. Investuok laiką į savęs pažinimą - tai ilgalaikė investicija, kurios naudą jausi visą savo likusį gyvenimą.

Prisijunk prie idialogue!

Dalintis Facebook
Tobulėjimui
Neringa Sendriūtė Praktinis patarimas
Kokią abipusę vertę neša mentorystė?
Tiek asmeniniame, tiek profesiniame gyvenime siekis tobulinti savo įgūdžius, mokytis naujų dalykų ir reguliariai mesti sau iššūkius gale dienos atneša daug naudos ir kelia pasitenkinimą. Mentorystė šiandien tampa veiksmingu ir, svarbiausia, tvariu įrankiu, padedančiu neatsilikti nuo asmeninio tobulėjimo temų. Nuo greitesnio savęs ugdymo iki pasitikėjimo didinimo – tiek daug galima pasiekti mentorystės vediniems žmonėms, tad net stebina, kad tik 37% profesionalų turi mentorių arba patys mentoriauja. Taigi, jei svarstai apie mentorystę, bet nesi tikras, ar tai tau (ar tavo verslui) – mes pasiruošę pakeisti tavo nuomonę!
Skaityti toliau
idialogue Augimui
Kodėl kiekvienam vadovui reikia mentoriaus?
Vadovai, lyderiai ir darbo komandų vedliai, sukluskite jei savo žodyne randate „žinau daugiau nei kiti” ir „viską turiu padaryti pats”. Nėra gėdinga nežinoti, o prašyti palaikymo nėra silpnumo ženklas. Tai patvirtina ir idialogue mentorių (ne tiki mūsų mentoriai) žodžiai, kurie šiame straipsnyje dalinasi, kodėl kiekvienam vadovui reikia mentoriaus. Išduosime paslaptį – geriausieji ir daugiausiai pasiekusieji turėjo aplinkos pagalbą ir palaikymą bei savo profesinę išmintį pildė kitų žmonių įžvalgomis.
Skaityti toliau
Vaida Garbauskė Praktinis patarimas
Klaidingi įsitikinimai apie mentorystę, stabdantys tave nuo augimo galimybių
Mentorystė neturėtų būti mitais ir klaidingais įsitikinimais apipintas procesas, mat tai dažną gali  sulaikyti nuo „siųsti užklausą mentoriui” mygtuko paspaudimo. Paradoksalu, kad mentee varžosi kreiptis į mentorius, kuomet šie geranoriškai siūlo savo laiką ir patirtį. O lygiai taip pat liūdina faktas, kad ne visi žino, jog į mentoriaus sąvoka įeina žymiai daugiau, nei dešimčių metų profesinė patirtis. Kokie yra pagrindiniai mitai, gaubiantys iš tiesų paprastą, prieinamą ir daug vertės abiem pusėms atnešantį mentorystės procesą, mums atsakyti sutiko idialogue mentorė ir sertifikuota koučerė Vaida Garbauskė.
Skaityti toliau