2021.05.24
Tai vienas iš klausimų, kuriuos užduodu mentee interviu metu, o tų interviu per daugiau nei dešimtmetį jau buvo gana daug. Atsakymų sulaukiau įvairiausių, bet išryškėjo vienas esminis momentas:
Mentee svarbiausia yra jausti, kad jis savo Mentoriui rūpi ir, kad jam svarbu, jog mentee pasisektų. O kai Mentorius to siekia, visa kita susidėlioja savaime.
Kas tas visa kita? Kelios mintys apie tai.
“The delicate balance of mentoring someone is not creating them in your own image, but giving them the opportunity to create themselves." Steven Spielberg
Mentee tikisi, kad Mentorius ne tik pasidalins savo patirtimi - dariau taip ir taip, pabandyk ir tu - o pasitelkdamas savo žinias ir patirtį kartu su mentee ieškos geriausio sprendimo būtent jo situacijai, dar kitaip - bus partneris. Visgi tam pirmiausia reikia išgirsti kokia ta situacija yra, taip pat pajausti koks yra pats mentee - ar jis galės įgyvendinti Mentoriaus pasiūlymus? Kartais gali rasti tobulą idėja kas tikrai tiktų toje situacijoje, bet ar mentee ims ir įgyvendins? Jūs, Mentorius, imtumėte ir padarytumėte, bet ar gebės jis? Galbūt jis dar gerokai per toli nuo to etapo, kuriame esate jūs ir jam kol kas tai per sunku.
Juk jei nusprendėte mokytis naujos kalbos, tikėtina, jog pirmųjų pamokų metu jūsų mokytojas nesiūlys jums imti skaityti knygą, bet mokys garsų, raidžių junginių ir pan. - taigi mokytojas prisitaikys prie mokinio lygio. Tas pats ir su Mentoriais - jie turi prisitaikyti prie mentee lygio ir po truputį padėti jiems augti ir žingsniuoti pirmyn.
“Only the best is good enough”. LEGO group founder Ole Kirk Christiansen
Mentee tikisi, kad Mentorius į mentorystę žiūrės atsakingai - jei jau sutiko mentoriauti, tai sieks tą padaryti kuo geriau. Tai reiškia ir pasiruošimą - neužtenka tik atrasti laiko susitikimui ir atėjus klausytis ką mentee sako bei improvizuotai ieškoti būdų kaip jam padėti. Tikimasi, kad Mentorius jau prieš susitikimą apgalvos kokia yra situacija, koks tas mentee, kaip jam galima būtų padėti. O jei tai ne pirmas susitikimas, tai bus įvertinęs kaip mentee sekasi keliauti link savo tikslo, apmąstys apie ką reiktų pakalbėti, ką pasiūlyti ir kur link nukreipti. Žinoma, kad pokalbis vis tiek bus improvizuotas, nes mentee ateis su savu pasiruošimu ir mintimis, tačiau čia kaip ir muzikoje - norėdamas improvizuoti, prieš tai turi gerai pasiruošti. Tad jei matote, kad šiuo metu itin neturite laiko, geriau nesutikti mentoriauti.
Kaip teigia Lego kompanijos moto, kurį sukūrė kompanijos įkūrėjas Ole Kirk Christiansen - “Tik pats geriausias yra pakankamai geras”. Juo Christiansen norėjo paskatinti savo darbuotojus visada rūpintis kokybe - tai vertybė, kuria jis itin tikėjo.
Kviečiu siekti, kad mentorystės susitikimas būtų pats geriausias, tuomet jis bus pakankamai geras - ruoškimės jiems!
“Confidentiality is a delicate bargain of trust.” Martin Uzochukwu Ugwu
Mentee iš Mentoriaus tikrai tikisi konfidencialumo! Pavyzdžiui, jis tikrai nenorėtų, jog vieną dieną, su jumis aptaręs ką gi galėtų daryti, kad pagaliau pasiryžtų ir įkurtų savo verslą, kitą dieną būtų darbavio pakviestas šnektelėti ir išgirstų priekaištą kodėl nesakė, jog ruošiasi palikti įmonę!
Pasitikėjimas mentorystėje itin svarbus - mentee svarbu žinoti, kad gali būti su Mentoriumi atviras, kad tai liks tik tarp jų. Tad vertinkime mentee pasitikėjimą ir visas detales pasilikime tik sau. O jei situacija reikalauja atskleisti tam tikras - kaip pvz., supervizoriui, su kuriuo aptariate savo profesinę veiklą ir ieškote būdų kaip mentee kitą kartą galėtumėte padėti dar labiau - tuomet užtikrinkite, kad konfidencialumas bus išlaikytas.
Ir tai, tik keli mentorystės štrichai, bet gana svarbūs. Sėkmės šioje mentorystės kelionėje!
Sonata Kucin
Mentorystės ekspertė, EMCC akredituota programos vadovė bei mentorė, mentorystės kultūros konsultantė.
Su jo pagalba kelią link sėkmės nueisi ne tik greičiau, bet ir produktyviau.
Skubėk rinktis!