Jūratė Jurginytė

2019.10.02

Prasmė darbe: ar verta jos ieškoti?

85% darbuotojų nėra įsitraukę į savo darbą (Gallup tyrimas). Ar tikrai 9 iš 10 žmonių mato per mažai prasmės ir džiaugsmo ar jos visai nemato veikloje, kurioje jie praleidžia didžiąją dalį savo gyvenimo?

Girdžiu, skaitau ir matau priežastis dėl kurių žmonės palieka organizacijas kaltindami blogus vadovus, toksišką organizacijos kultūrą, atlygio dydį ir daugybę kitų faktorių. Nėra abejonės, kad šios priežastys stipriai įtakoja žmogaus neigiamą savijautą bei pasirinkimą pakeisti darbdavį. Tačiau padėdama žmonėms atrasti savo asmeninę (vidinę) darbo prasmę, pašaukimą ir pamatyti vertę jų darbe, supratau, kad tikrosios priežastys yra vidinės, t.y., požiūris į darbą. Gal todėl manau, kad didelė dalis iš minėtų 85% žmonių galėtų būti suskirstyti į dvi stovyklas: pirmieji, kurie turi neteisingą suvokimą apie darbo prasmę, ir antrieji, kurie nėra atradę savo asmeninės.

Pirmieji per mažai tikisi iš savo darbo, jų požiūriu darbas yra beprasmis, tai tik būdas uždirbti pinigų, kurie padeda iš tikrųjų gyventi: leisti juos būnant su šeima, draugais, kelionėms, internetui, pramogoms. Šie dalykai jiems atrodo prasmingi, kadangi už juos reikia mokėti, todėl darbas yra „gyvenimo prievolė“, neteikianti nei džiaugsmo, nei malonumo. Antrieji jaučiasi, kad savirealizacija, augimas, tobulėjimas, statusas, pozicija vizitinėje kortelėje yra tikroji darbo prasmė, dėl kurios jie atiduoda tiek daug jėgų, laiko ir energijos. Kai šių dalykų nebegauna, pradeda ieškoti jų kitur, ir vėl kitur, ir tam nebėra pabaigos. Dažniausiai tai vadinama „karjera“.

 

“Happiness inspires productivity” - Shawn Achor

 

Produktyvumas kyla iš laimės jausmo

Ilgametis S. Achor tyrimas ir naujausi psichologijos tyrimai teigia, kad produktyvumo formulė apsivertė: laimės jausmas sukuria sėkmės jausmą, o ne atvirkščiai. Kai esame teigiamai nusiteikę, mūsų smegenys yra labiau įsitraukusios, esame kūrybiškesni, motyvuoti, energingi, atsparūs ir produktyvūs darbe. Šis atradimas matomas taip pat ir neuromoksle, vadovavimo studijose, o svarbiausia - organizacijų praktikose skirtingose pasaulio šalyse.

Norai

Laimės jausmas ateina tada, kai džiaugiamės, pastebim, dėkojam, o tam reikia pirmiausia suprasti, kas man svarbu, ko aš iš tikrųjų noriu. Ar man patinka kurti, ar skaičiuoti? Detalės ar dideli iššūkiai/strategijos? Maža komanda ar didelė? Sėdėti ofise ar važinėti pas klientus? Siekti KPI’sų ar juos kurti? Daugybė klausimų sau, į kuriuos atsakius susidėlioja aiškesnis paveikslas norų, gebėjimų, darbo ir bendravimo stiliaus, kuris jums natūraliausias.

Pokytis

Matyti prasmę savo darbe dažnai reiškia sukurti pokytį savo klientų gyvenime, išsprendžiant jų problemą arba prisidėti prie organizacijos augimo ir t.t. Bet kuris pokytis sukuriant daugiau vertės yra prasmingas. Tie, kas pamato tai, jaučiasi dar labiau motyvuoti ir juos „veža“ didesnis tikslas, misija, kurios dalimi jie jaučiasi. Taip, čia svarbu ne tik suvokti protu, bet ir jausti, kad tai, ką darote yra reikalinga, svarbu ir pakeis aplinką į gerą.

Pagalba

Kaip kiekvienas esame patyrę, geriausiai jaučiamės padarę kitam žmogui kažką gero. Tada mus užlieja džiaugsmas, šiluma, pasitenkinimas ir jaučiamės reikalingi. Ar pastebėjote, kad darbe padėjus kolegai, partneriui ar klientui aplanko tas pats jausmas? Šis jausmas atveda mus į prasmės būseną.

Taigi koks darbas bebūtų, jame galime atrasti prasmę, jei jos ieškome, tačiau svarbiausia, atsakyti sau - kas MAN yra prasminga? Mūsų atsakymai skirsis, o jų gali būti daug daugiau nei paminėjau šiame straipsnyje, tačiau tik tai, kas susiję su santykiu (kitais žmonėmis ir jiems suteikiamo gėrio) yra tikroji prasmė. Joks titulas, laipsnis, statusas ar pinigų kiekis nepripildo vidinės tuštumos, šie dalykai geriau tegul būna rezultatas kokybiškos, sąžiningos veiklos, kurioje esate. O jei patiems sudėtinga atsakyti į šiuos klausimus, pažvelgti į jūsų situaciją galime kartu, parašykite man.

Prisijunk prie idialogue!

Dalintis Facebook
Tobulėjimui
Neringa Sendriūtė Praktinis patarimas
Kokią abipusę vertę neša mentorystė?
Tiek asmeniniame, tiek profesiniame gyvenime siekis tobulinti savo įgūdžius, mokytis naujų dalykų ir reguliariai mesti sau iššūkius gale dienos atneša daug naudos ir kelia pasitenkinimą. Mentorystė šiandien tampa veiksmingu ir, svarbiausia, tvariu įrankiu, padedančiu neatsilikti nuo asmeninio tobulėjimo temų. Nuo greitesnio savęs ugdymo iki pasitikėjimo didinimo – tiek daug galima pasiekti mentorystės vediniems žmonėms, tad net stebina, kad tik 37% profesionalų turi mentorių arba patys mentoriauja. Taigi, jei svarstai apie mentorystę, bet nesi tikras, ar tai tau (ar tavo verslui) – mes pasiruošę pakeisti tavo nuomonę!
Skaityti toliau
idialogue Augimui
Kodėl kiekvienam vadovui reikia mentoriaus?
Vadovai, lyderiai ir darbo komandų vedliai, sukluskite jei savo žodyne randate „žinau daugiau nei kiti” ir „viską turiu padaryti pats”. Nėra gėdinga nežinoti, o prašyti palaikymo nėra silpnumo ženklas. Tai patvirtina ir idialogue mentorių (ne tiki mūsų mentoriai) žodžiai, kurie šiame straipsnyje dalinasi, kodėl kiekvienam vadovui reikia mentoriaus. Išduosime paslaptį – geriausieji ir daugiausiai pasiekusieji turėjo aplinkos pagalbą ir palaikymą bei savo profesinę išmintį pildė kitų žmonių įžvalgomis.
Skaityti toliau
Vaida Garbauskė Praktinis patarimas
Klaidingi įsitikinimai apie mentorystę, stabdantys tave nuo augimo galimybių
Mentorystė neturėtų būti mitais ir klaidingais įsitikinimais apipintas procesas, mat tai dažną gali  sulaikyti nuo „siųsti užklausą mentoriui” mygtuko paspaudimo. Paradoksalu, kad mentee varžosi kreiptis į mentorius, kuomet šie geranoriškai siūlo savo laiką ir patirtį. O lygiai taip pat liūdina faktas, kad ne visi žino, jog į mentoriaus sąvoka įeina žymiai daugiau, nei dešimčių metų profesinė patirtis. Kokie yra pagrindiniai mitai, gaubiantys iš tiesų paprastą, prieinamą ir daug vertės abiem pusėms atnešantį mentorystės procesą, mums atsakyti sutiko idialogue mentorė ir sertifikuota koučerė Vaida Garbauskė.
Skaityti toliau