Mantas Bučys

2019.02.19

Kada savo tikslus pasilaikyti sau?

Pasidalinimas asmeniniais tikslais su aplinkiniais gali padėti juos pasiekti. Tačiau, kartais pats geriausias sprendimas - savo tikslus pasilaikyti sau. Taigi svarbu strategiškai įvertinti aplinkybes ir priimti sprendimą.

Ar tikslų viešinimas padės tau tobulėti? iš vienos pusės, pasidalinimas savo tikslais gali būti labai protingas sprendimas, kuris suteiks motyvacijos ir pagreičio. Tačiau tai gali būti ir kliūtis imtis veiksmų, apsunkinanti kelią tikslų įgyvendinimo link. Taigi kaip elgtis, kai mokslas nesuteikia aiškaus atsakymo? Štai keletas patarimų.

Paviešink savo tikslus, kai tau reikia išorinės atsakomybės

Kai kuriems iš mūsų sunku save motyvuoti, kai nejaučiame išorinės atsakomybės. Kaip teigia psichologė Elizabeth Lombardo, jeigu tu patekai į šią kategoriją, tau greičiausiai būdinga atidėti užduotis į kitą dieną, kitą savaitę ar net kitą mėnesį. Tačiau paviešinęs savo tikslus kitiems, būsi priverstas imtis veiksmų, nes nenorėsi pasirodyti silpnas, ir tai taps motyvacija veikti.

Savo tikslus pasilaikyk sau, kai išorinė atsakomybė tavęs nemotyvuoja

Ne visi gerai jaučiasi kalbėdami apie savo tikslus. Kai kurie žmonės nemėgsta girdėti nurodymų, o juos išgirdę - elgiasi priešingai. Tokio tipo žmonės yra maištautojai, kurie nereaguoja į vidinius ir išorinius lūkesčius. Jei save įvardinsi kaip maištautoją ir garsiai kalbėsi apie savo tikslus, tikriausiai daug naudos negausi. Vienintelė galima išimtis - aplinkiniai pasakys „tu niekada negalėsi to padaryti“. Tokiu atveju tu būsi motyvuotas įrodyti priešingai.

Paviešink savo tikslus, kai motyvuoja bendruomenės palaikymas

Kai kuriuos tikslus įgyvendinti bendruomenėse gali būti labai sudėtinga, tačiau kitiems taip dirbti sekasi puikiai. Štai kodėl darbuotojai, kurie supranta įmonės iškeltus tikslus ir bendrame vaizde mato savo indėlį, yra labiau įsitraukę ir labiau orientuoti į asmeninių tikslų pasiekimą. Ir tai galioja ne tik karjeros srityje. Kaip pvz., draugai, norintys taupyti pinigus, gali susiburti ir palaikyti vieni kitus, siekdami susitvarkyti su biudžetu. Pasak psichologės Lombardo, socialinis ryšys su kitais žmonėmis, kurių tikslai sutampa su mūsų, veikia teigiamai ir padidina mūsų motyvaciją.

Paviešink savo tikslus, kai konkurencija tau padeda judėti į priekį

Kaip kai kurie iš mūsų siekia palaikymo iš aplinkos, taip kiti jaučiasi labiausiai motyvuoti, kai gali palyginti savo progresą su kitais. 2016 m. vykusio tyrimo metu, dalyviams buvo liepta dalyvauti vienoje iš keturių treniruočių: individualiose treniruotėse be konkurencijos, individualiose treniruotėse, kuriose yra jaučiama konkurencija bei dalyvauti grupinėse treniruotėse, esant identiškoms sąlygoms. Tyrimas parodė, kad tie, kurie dalyvavo konkurencinėje aplinkoje, buvo labiau linkę užsiimti sportu nei tie, kurie konkurencijos nejautė. Mokslininkai padarė išvadą, kad „socialinis palyginimas buvo veiksmingesnis fiziniam aktyvumui didinti, nei tik komandinės ar individualios paskatos.“

Savo tikslus pasilaikyk sau, kai bandai įvykdyti kažką, ko dar anksčiau niekada nedarei

Nors konkurencija gali mus paskatinti, neigiamas grįžtamasis ryšys gali atgrasyti nuo atkaklaus tikslų siekimo. Mes visi galime užsiauginti storesnę odą, tačiau yra aplinkybių, kurios gali priversti pasiduoti anksčiau laiko. Kaip pvz., siekiant tikslų, kurių iki šiol nebuvome įgyvendinę. Kiekvienas, kuris anksčiau bandė išmokti groti muzikiniu instrumentu, tau pasakys, kad pradedančiajam įgyvendinti tokius tikslus bus labai sudėtinga. Jei esi tokio tipo asmuo, kuris dažnai lygina save su kitais - o suvokęs, kad kiti žmonės yra geresni, jautiesi blogai - tuomet sprendimas viešai pasidalinti savo tikslais gali būti ne tokia puiki idėja.

Įrašas paruoštas straipsnio When you should keep your goals to yourself pagrindu.

Prisijunk prie idialogue!

Dalintis Facebook
Tobulėjimui
idialogue Praktinis patarimas
Grįžtamasis ryšis: kodėl nevertėtų pamiršti jo svarbos bei kaip jį teikti?
Grįžtamasis ryšys yra konstruktyvus (į)vertinimo atsakas kolegai apie atliktą užduotį, elgesį, rezultatus. Jis gali būti tiek teigiamas, tiek neigiamas. Visgi mentoriui grįžtamasis ryšys reiškia kur kas daugiau. Tai – padėka už skirtą laiką, savo žinių pasidalijimą bei patirčių pritaikymą mentee situacijoms. Kodėl mentee neturėtų pamiršti suteikti savo mentoriui grįžtamąjį ryšį ir kaip tai daryti tinkamai atsako idialogue mentorė Renata Šepetė.
Skaityti toliau
neringa Sėkmės istorija
Karjeros pokytis: kai norisi daugiau prasmės ir ne komforto zonos
idialogue partnerių Omnisend el. laiškų pristatomumo ir atitikties produkto vadovė Lina Apanavičė prisimindama savo karjeros pokytį ir pirmąsias darbo dienas naujose srityse ir rolėse atvirauja, kad keisti karjerą nėra nei lengva, nei patogu. Moteris prisimena, kad kiekvieną kartą darydama karjeros pokytį jautėsi pasimetusi ir nesaugi, nes komforto zona buvo palikta toli. 
Skaityti toliau
Danske Bank Naujienos
Jeigu studijuoji, baigei studijas ar tiesiog nori keisti karjeros kryptį
„Danske Bank“ technologijų ir paslaugų centras Lietuvoje kviečia dalyvauti atrankoje į apmokamą vienerių metų trukmės karjeros (re)starto programą „FuturePros“. Programos metu bus ieškoma kandidatų užimti beveik 50 darbo vietų programavimo ir IT, duomenų mokslo ir inžinerijos, rizikų valdymo, verslo ir kiekybinės analitikos srityse.
Skaityti toliau