Mantas Bučys

2019.02.19

Kada savo tikslus pasilaikyti sau?

Pasidalinimas asmeniniais tikslais su aplinkiniais gali padėti juos pasiekti. Tačiau, kartais pats geriausias sprendimas - savo tikslus pasilaikyti sau. Taigi svarbu strategiškai įvertinti aplinkybes ir priimti sprendimą.

Ar tikslų viešinimas padės tau tobulėti? iš vienos pusės, pasidalinimas savo tikslais gali būti labai protingas sprendimas, kuris suteiks motyvacijos ir pagreičio. Tačiau tai gali būti ir kliūtis imtis veiksmų, apsunkinanti kelią tikslų įgyvendinimo link. Taigi kaip elgtis, kai mokslas nesuteikia aiškaus atsakymo? Štai keletas patarimų.

Paviešink savo tikslus, kai tau reikia išorinės atsakomybės

Kai kuriems iš mūsų sunku save motyvuoti, kai nejaučiame išorinės atsakomybės. Kaip teigia psichologė Elizabeth Lombardo, jeigu tu patekai į šią kategoriją, tau greičiausiai būdinga atidėti užduotis į kitą dieną, kitą savaitę ar net kitą mėnesį. Tačiau paviešinęs savo tikslus kitiems, būsi priverstas imtis veiksmų, nes nenorėsi pasirodyti silpnas, ir tai taps motyvacija veikti.

Savo tikslus pasilaikyk sau, kai išorinė atsakomybė tavęs nemotyvuoja

Ne visi gerai jaučiasi kalbėdami apie savo tikslus. Kai kurie žmonės nemėgsta girdėti nurodymų, o juos išgirdę - elgiasi priešingai. Tokio tipo žmonės yra maištautojai, kurie nereaguoja į vidinius ir išorinius lūkesčius. Jei save įvardinsi kaip maištautoją ir garsiai kalbėsi apie savo tikslus, tikriausiai daug naudos negausi. Vienintelė galima išimtis - aplinkiniai pasakys „tu niekada negalėsi to padaryti“. Tokiu atveju tu būsi motyvuotas įrodyti priešingai.

Paviešink savo tikslus, kai motyvuoja bendruomenės palaikymas

Kai kuriuos tikslus įgyvendinti bendruomenėse gali būti labai sudėtinga, tačiau kitiems taip dirbti sekasi puikiai. Štai kodėl darbuotojai, kurie supranta įmonės iškeltus tikslus ir bendrame vaizde mato savo indėlį, yra labiau įsitraukę ir labiau orientuoti į asmeninių tikslų pasiekimą. Ir tai galioja ne tik karjeros srityje. Kaip pvz., draugai, norintys taupyti pinigus, gali susiburti ir palaikyti vieni kitus, siekdami susitvarkyti su biudžetu. Pasak psichologės Lombardo, socialinis ryšys su kitais žmonėmis, kurių tikslai sutampa su mūsų, veikia teigiamai ir padidina mūsų motyvaciją.

Paviešink savo tikslus, kai konkurencija tau padeda judėti į priekį

Kaip kai kurie iš mūsų siekia palaikymo iš aplinkos, taip kiti jaučiasi labiausiai motyvuoti, kai gali palyginti savo progresą su kitais. 2016 m. vykusio tyrimo metu, dalyviams buvo liepta dalyvauti vienoje iš keturių treniruočių: individualiose treniruotėse be konkurencijos, individualiose treniruotėse, kuriose yra jaučiama konkurencija bei dalyvauti grupinėse treniruotėse, esant identiškoms sąlygoms. Tyrimas parodė, kad tie, kurie dalyvavo konkurencinėje aplinkoje, buvo labiau linkę užsiimti sportu nei tie, kurie konkurencijos nejautė. Mokslininkai padarė išvadą, kad „socialinis palyginimas buvo veiksmingesnis fiziniam aktyvumui didinti, nei tik komandinės ar individualios paskatos.“

Savo tikslus pasilaikyk sau, kai bandai įvykdyti kažką, ko dar anksčiau niekada nedarei

Nors konkurencija gali mus paskatinti, neigiamas grįžtamasis ryšys gali atgrasyti nuo atkaklaus tikslų siekimo. Mes visi galime užsiauginti storesnę odą, tačiau yra aplinkybių, kurios gali priversti pasiduoti anksčiau laiko. Kaip pvz., siekiant tikslų, kurių iki šiol nebuvome įgyvendinę. Kiekvienas, kuris anksčiau bandė išmokti groti muzikiniu instrumentu, tau pasakys, kad pradedančiajam įgyvendinti tokius tikslus bus labai sudėtinga. Jei esi tokio tipo asmuo, kuris dažnai lygina save su kitais - o suvokęs, kad kiti žmonės yra geresni, jautiesi blogai - tuomet sprendimas viešai pasidalinti savo tikslais gali būti ne tokia puiki idėja.

Įrašas paruoštas straipsnio When you should keep your goals to yourself pagrindu.

Prisijunk prie idialogue!

Dalintis Facebook
Tobulėjimui
Vaida Garbauskė Praktinis patarimas
Klaidingi įsitikinimai apie mentorystę, stabdantys tave nuo augimo galimybių
Mentorystė neturėtų būti mitais ir klaidingais įsitikinimais apipintas procesas, mat tai dažną gali  sulaikyti nuo „siųsti užklausą mentoriui” mygtuko paspaudimo. Paradoksalu, kad mentee varžosi kreiptis į mentorius, kuomet šie geranoriškai siūlo savo laiką ir patirtį. O lygiai taip pat liūdina faktas, kad ne visi žino, jog į mentoriaus sąvoka įeina žymiai daugiau, nei dešimčių metų profesinė patirtis. Kokie yra pagrindiniai mitai, gaubiantys iš tiesų paprastą, prieinamą ir daug vertės abiem pusėms atnešantį mentorystės procesą, mums atsakyti sutiko idialogue mentorė ir sertifikuota koučerė Vaida Garbauskė.
Skaityti toliau
idialogue Augimui
Duomenų ar verslo analitikas: kur slypi skirtumas?
Riba tarp verslo ir duomenų analitikos yra plona ir bičiuliui pasakius, kad šis verslo analitikas, retas suprantame kuo tai skiriasi nuo pareigybių, kurias užima draugas, dirbantis duomenų analitikoje. Laikas išsiaiškinti, kur slypi plona skirtumų riba, mat analitika iš verslo arenos tikrai neplanuoja išeiti. Šiame straipsnyje kalbame ne tik apie analitinių rolių skirtumus, bet ir kodėl poreikis analitikams ir jų įtaka verslui ateinančiais metais tik augs. 
Skaityti toliau
idialogue Praktinis patarimas
Mentorių pavasario knygų rekomendacijos
Norint būti rezultatyviu profesionalu, už kurio darbą darbdaviams ar klientams nebūtų gaila mokėti didesnę nei rinkos kainą, reikia nuolat tobulėti – taip sukuriamas ekspertinis žinių bagažas ir kūrybiškų idėjų gausa. Mūsų nuomone, nėra lengvesnio bei malonesnio būdo kaip profesiškai tobulėti, nei kaip kasdien skirti valandą laiko skaitymui. Kad tavo brangios dienos valandos būtų skirtos tik vertingiems skaitiniams, dalinamės idialogue mentorių knygų rekomendacijomis.
Skaityti toliau