Mantas Bučys

2019.06.11

Pasinerk į tėkmę

Jei nori padaryti ar sužinoti daugiau ir jaustis geriau, turėtum pradėti galvoti kaip banglentininkas.

Banglenčių sportas siekia jau tūkstantį metų, o prieš 20 metų didžiausia įveikta banga buvo vos 8 metrai - dabar banglentininkai patenka į 30 metrų aukščio bangas. Arba snieglenčių sportas: 1992 m. didžiausias šuolis buvo 12 metrų, o šiandienai - net 70 metrų.

Kas lemia tokį neįtikėtiną progresą? Atsakymas - tėkmės būsena (angl. flow), t.y., gebėjimas sutelkti koncentraciją į vieną veiklą, tokiu būdu būnant maksimaliai produktyviems.

Kodėl tėkmės būsena yra ypatingai svarbi?

Paradoksas: mes gyvename komfortiškiausiai žmonijos istorijoje, tačiau depresijos rodikliai - patys didžiausi. Problema slypi tame, kad mūsų gyvenimo būdas tapo ganėtinai statiškas - didelę dalį laiko praleidžiame ofisuose ir gulėdami ant sofos. Pasitenkinimą gauname neįdėję daug pastangų. Nepastebimi dėmesio objektai ir pramogos, nuolat eikvojančios mūsų energiją, atima spontanišką gyvybingumą, todėl alternatyvios sąmonės būsenos tampa neatrastąja gyvenimo puse.

Mokslas, slypintis už tėkmės būsenos

Tėkmė yra optimali sąmonės būsena, kai jautiesi geriausiai - tai visiško įsijautimo momentas. Laikas pagreitėja arba sulėtėja. Tėkmė egzistuoja sąveikoje tarp chaoso ir tvarkos, tarp nuobodulio ir nerimo. Mūsų vidinis kritikas ir ego išsijungia. Protiniai ir fiziniai gebėjimai siekia aukštumas, o smegenys apdoroja daugiau informacijos per sekundę. Kai žmogus yra tėkmės būsenoje, išsiskiriantys cheminiai procesai smegenyse stiprina imuninę ir nervų sistemą, o stresą sukeliantys hormonai pašalinami iš kūno. Mes susitelkiame į dabartinį momentą ir patirtį, todėl šį jausmą galėtume prilyginti nušvitimui.

Tėkmė yra labiausiai pageidaujama būsena žemėje, tačiau ją taip pat yra sunkiausia pasiekti. Žmonės, praleidžiantys daugiausiai laiko tėkmės būsenoje, yra patys laimingiausi. Tai tarsi gebėjimas diriguoti kasdienybėje. Vidutiniškai, verslininkas mažiau nei 5% savo dienos praleidžia tėkmėje. Juk padidinus šį skaičių iki 15%, bendras darbo našumas ženkliai padidėtų.

Sportininkai yra tie žmonės, kurie tėkmės būseną išnaudoja geriau nei bet kas kitas. Jie labiausiai pasitiki aplinkos veiksniais. Džiazo muzikantai improvizacijos metu taip įsitraukia į savo veiklą, kad pamiršta aplinkui egzistuojantį pasaulį. Gera žinia yra ta, kad vadinamoji „buvimo zonoje“ būsena yra būdinga ne tik fenomenalių rezultatų pasiekusiems sportininkams ar menininkams. Ji yra visur ir pasiekiama visiems. Į tėkmę gali pasinerti tiek sportuodamas, tiek užsiimdamas įkvepiančia veikla.

Štai kaip galite įsilieti į tėkmės būseną ir sukurti neįtikėtinus rezultatus:

“The best moments in our lives are not the passive, receptive, relaxing times. The best moments usually occur if a person’s body or mind is stretched to its limits in a voluntary effort to accomplish something difficult and worthwhile.” – Mihaly Csikszentmihalyi

* Sutelk dėmesį. XVI a. japonų samurajus Miyamoto Musashi yra pasakęs: „Nesvarbu kokioje būsenoje esi, ignoruok tai. Galvok tik apie kirtį.“ Sutelk dėmesį į užduotį taip ilgai, kaip tik gali. Įdomus faktas - dėmesį nukreipus nuo pasirinktos užduoties, vidutiniškai trunka net 23 minutes, kol mūsų protas grįžta į tokį patį efektyvų ir produktyvų užduoties atlikimo lygį. Tokią kainą mes mokame už savo išsiblaškymą.

* Įsitikink, kad užduotis yra sudėtinga, bet ne per sunki. Jei užduotis yra pernelyg paprasta, ją įveiksi be didesnių pastangų. Užduotis turėtų būti pakankamai sudėtinga, reikalaujanti visiško susitelkimo. Tačiau jei ji pernelyg sunki, jums bus sunku įsijausti, nes didžiausią koncentracijos dalį jūs bandysite išsiaiškinti, kaip atlikti užduotį.

* Rask savo produktyviausią laiką. Raskite laiką, kai turite daug energijos ir galite sutelkti dėmesį į pasirinktą veiklą.

* Pašalink išorinius ir vidinius trikdžius. Svarbu pašalinti visus išorinius ir vidinius trukdžius. Tai reiškia, kad išjungiama blaškanti muzika (jei nerandate muzikos, kuri padės jums sutelkti dėmesį), taip pat el. pašto ir telefono programėlių pranešimai. Aš taip pat manau, kad naudinga susitvarkyti savo darbo vietą. Be išorinių dirgiklių, taip pat turite atkreipti dėmesį į vidinius trikdžius - stresas ar intensyvus minčių srautas įtakoja mūsų gebėjimą išlaikyti koncentraciją, todėl pasinerti į tėkmę tampa labai sudėtinga.

* Rizikuok daugiau. Sportininkams rizika gali būti rimta trauma ar net mirtis, tačiau darbo vietoje rizika neturi būti tokia ekstremali. Smegenys negali pasakyti skirtumo tarp fizinės ir emocinės rizikos. Bendrauk susitikimuose, dalinkis kūrybinėmis idėjomis, kreipkis į nepažįstamąjį arba padaryk ką nors socialiai nepatogaus.

* Improvizuok. Naujovės ir netikėtumai skatina tave improvizuoti. Įsivaizduok banglentininką, bandantį pažaboti bangas - jis žino, kad niekada nebus vienodų bangų.

* Gudrauk. Idėja yra išeiti iš įpročių ir rutinų. Gyventi autopilotu nėra efektyvu - nors rutina taupo smegenų energiją, tačiau tai neįtraukia tavęs į tėkmės būseną. Supurtyk įprastą savo dieną - keisk maršrutą ir aplinką. Gali pasirodyti juokinga, tačiau pabandyk valytis savo dantis priešinga ranka. Nepatogios gudrybės reikalauja dėmesio.

* Susikurk ritualą. Siekdamas geresnių rezultatų profesinėje ar kūrybinėje srityje, į savo veiklą įtrauk visą kūno patirtį ir sąmoningumą. Ritualai, vedantys tave į alternatyvias sąmonės būsenas, galėtų būti meditacija, kvėpavimo pratimai, judėjimas, šokis, gamta, loginis mąstymas ar kūrybinės veiklos. Ritualą galite kartoti kiekvieną kartą, norėdami patekti į tėkmės būseną. Protas veikia neuroasociacijų principu, jungtimis tarp minčių ir emocijų, todėl ritualas - puikus priminimas mūsų smegenims, kad atėjo laikas pasinerti į tėkmės būseną.

* Naudok visus savo pojūčius. Ekstremalus sportas reikalauja gilaus susitelkimo. Pavyzdžiui, banglentininkas visais savo pojūčiais reaguoja į aplinką, tarsi tapdamas pasaulio dalimi. Todėl galutinis veiksnys, leidžiantis tau įsilieti į tėkmės būseną, yra būtent tavo įgūdžių ir pojūčių išnaudojimas.

Į tėkmės būseną įsijaučiame tuo metu, kai visiškai išnaudojame savo gebėjimus. Tai nepatogi vieta, todėl savaime suprantama - ji neateina akimirksniu. Tačiau prizas - didesnis pasitenkinimas gyvenimu.

Nerkim į tėkmę!

Prisijunk prie idialogue!

Dalintis Facebook
Tobulėjimui
idialogue Praktinis patarimas
Grįžtamasis ryšis: kodėl nevertėtų pamiršti jo svarbos bei kaip jį teikti?
Grįžtamasis ryšys yra konstruktyvus (į)vertinimo atsakas kolegai apie atliktą užduotį, elgesį, rezultatus. Jis gali būti tiek teigiamas, tiek neigiamas. Visgi mentoriui grįžtamasis ryšys reiškia kur kas daugiau. Tai – padėka už skirtą laiką, savo žinių pasidalijimą bei patirčių pritaikymą mentee situacijoms. Kodėl mentee neturėtų pamiršti suteikti savo mentoriui grįžtamąjį ryšį ir kaip tai daryti tinkamai atsako idialogue mentorė Renata Šepetė.
Skaityti toliau
neringa Sėkmės istorija
Karjeros pokytis: kai norisi daugiau prasmės ir ne komforto zonos
idialogue partnerių Omnisend el. laiškų pristatomumo ir atitikties produkto vadovė Lina Apanavičė prisimindama savo karjeros pokytį ir pirmąsias darbo dienas naujose srityse ir rolėse atvirauja, kad keisti karjerą nėra nei lengva, nei patogu. Moteris prisimena, kad kiekvieną kartą darydama karjeros pokytį jautėsi pasimetusi ir nesaugi, nes komforto zona buvo palikta toli. 
Skaityti toliau
Danske Bank Naujienos
Jeigu studijuoji, baigei studijas ar tiesiog nori keisti karjeros kryptį
„Danske Bank“ technologijų ir paslaugų centras Lietuvoje kviečia dalyvauti atrankoje į apmokamą vienerių metų trukmės karjeros (re)starto programą „FuturePros“. Programos metu bus ieškoma kandidatų užimti beveik 50 darbo vietų programavimo ir IT, duomenų mokslo ir inžinerijos, rizikų valdymo, verslo ir kiekybinės analitikos srityse.
Skaityti toliau